בני גנץ: לקדם את העברת קריית המודיעין לנגב

גנץ הנחה לפתוח את מעטפות מכרז צה"ל לנגב, זאת לאחר דיון מקיף בראשותו בהשתתפות בכירים במשרד הביטחון ובצה"ל, ובהם הרמטכ"ל וסגנו.

ערוץ 7 , י' בתמוז תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: רויטרס

שר הביטחון בני גנץ, הנחה היום (חמישי) לפתוח את מעטפות מכרז צה"ל לנגב, זאת לאחר עיכוב של חודשים רבים בהוצאת המכרז לדרך.

ההחלטה התקבלה לאחר דיון מקיף בראשותו של גנץ בו השתתפו השר לנושאים אזרחיים וחברתיים מיכאל ביטון, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אמיר אשל, וראש אמ"ן האלוף תמיר היימן.

בדיון נקבע גם כי המשך ההתקדמות בחודשים הקרובים עד לחתימת ההסכם עם הזכיין, תיעשה במקביל למימוש החלטת הממשלה בנושא פתרון תחבורתי והסדרת מעטפת משאבי האנוש למשרתים ביחד עם משרדי האוצר והתחבורה.

לפי החלטת השר, ועדת המכרזים של משרד הביטחון תתכנס ביום א' הקרוב לפתיחת מעטפות המכרז. ההודעה על הזוכה במכרז צפויה במהלך שבוע הבא.

"עשינו היום צעד חשוב ומשמעותי בקידום מעבר צה"ל לנגב ובפיתוח היכולות של אגף המודיעין והתאמת התשתית שלו למאה ה-21. זהו מהלך אסטרטגי ברמה הלאומית עבור מערכת הביטחון, צה"ל, אמ"ן ותושבי הנגב ומדינת ישראל. מהלך שיחזק את יכולות אגף המודיעין ויתרום רבות לפיתוח הנגב", אמר גנץ.

השר הוסיף: "אני וכל מערכת הביטחון, צה"ל ובראשו הרמטכ"ל, רואים במעבר אמ"ן לנגב נושא בעל חשיבות ציונית עליונה ונרתמים באופן מלא להצלחת המהלך. זהו מהלך לאומי שכל רשויות המדינה צריכות להירתם אליו ואנחנו נוודא שהמעבר יתבצע אך ורק תוך שימור והבטחת היכולת של אמ"ן להמשיך לשמש כזרוע המודיעין הלאומית, הנשענת על משאב אנושי איכותי."

בין הסיבות לעיכוב פתיחת המעטפות היתה החשש בצה"ל מעזיבה של אנשי קבע רבים, מאחר שסוגיית הפתרון התחבורתי לקרית המודיעין טרם הוסדרה.

כעת הוחלט כי צוות בין משרדי בהובלת מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אמיר אשל, מגבש בימים אלו בשיתוף צה"ל, משרד האוצר ומשרד התחבורה מענה ראוי להגעתם של אלפי חיילים לקריית המודיעין. הצוות דן בימים אלו במספר חלופות אפשריות.

קריית המודיעין תוקם בסמיכות ליישובים עומר ולקיה שבדרום, על שטח של כ- 2,500 דונם, לקריה יעברו מרבית יחידות אמ"ן, אשר יפנו שטחים באזורי הביקוש בגוש דן. פינוי השטחים מהווה חלק מתוכנית רב-שנתית של ממשלת ישראל לטובת קידום פתרון בעיית הדיור ושדרוג התשתיות בנגב, בכל תחומי החיים.

מכרז קריית המודיעין, מתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי (PFI), וכולל מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הקריה לתקופת זכיינות של 25 שנים. מכרז זה הינו הגדול ביותר שהוציאה מערכת הביטחון במסגרת הפרויקט הלאומי של מעבר צה"ל דרומה. המתמודדים הסופיים במכרז עמדו בתנאי סף פיננסיים והנדסיים והתמודדו בהליך המכרזי שכעת מגיע לסיומו.