לשקול תחליפים לאיכון השב"כ, להגדיל את רמת האמון הציבורית

מסמך שגובש במכון 'אבא אבן' במרכז הבינתחומי בהרצליה בחן את החלופות הטכנולוגיות לאיכון. ד"ר גדליה אפטרמן: יש חלופות שעובדות היטב.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' בתמוז תש"פ

מעקב דיגיטלי. אילוסטרציה
מעקב דיגיטלי. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

איכוני השב"כ לחולי הקורונה אושרו באופן מוגבל ובינתיים נשאלת השאלה האם אפשר להשתמש באמצעים טכנולוגיים אחרים, שלא ידרשו התערבות של ארגון ביון ביטחוני.

דוקטור גדליה אפטרמן, ראש תוכנית מדיניות ישראל-אסיה במכון 'אבא אבן' לדיפלומטיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, פרסם עם כמה מעמיתיו מסמך שעוסק בשימוש באמצעים הטכנולוגיים במדינות אסיה כדי לאתר נדבקים בנגיף.

"כשהחל משבר הקורונה, רצינו לראות מה עושים במדינות אסיה, במובן של האיכונים הטכנולוגיים. בחרנו להתמקד בדרום קוריאה, טייוואן, סינגפור והונג קונג שרלוונטיות לישראל גם מבחינת גודל האוכלוסייה וגם מבחינת שיטת הממשל כדי לראות מה אפשר ללמוד בהן", מספר אפטרמן לערוץ 7.

לדבריו, "כל המדינות הללו מקדימות אותנו בתהליך בערך בחודשיים והיתה להן הצלחה מרשימה מאוד, יותר מישראל, בשליטה בנגיף. הם הצליחו להשתלט על המגיפה ללא שימוש בגופי ביון אלא בטכנולוגיות אזרחיות".

לדעתו, ישראל יכולה ללמוד הרבה מהמדינות שנבחנו במסמך. "חשוב להבין שאמצעים טכנולוגיים לבד לא יספיקו להתמודד עם המגיפה. הם צריכים להיות חלק ממערך שמתכלל את כל המידע, כולל בדיקות ומנגנון אפקטיבי למניעת הדבקה. מהמודל האסייתי ניתן ללמוד שקיימות טכנולוגיות אזרחיות שעושות עבודה יעילה וניתן להשתמש בהן. מה שמיוחד במודל האסייתי הוא מגוון האפשרויות האפקטיביות לשימוש באמצעים טכנולוגיים, אבל לא שימוש באמצעים קיצוניים כמו מעקב של השב"כ".

"כמובן שאפשר לטעון שבמצב חירום, ודאי בתחילת המגיפה, השימוש בשב"כ היה הכרחי. בשלב הנוכחי, שהוא מתמשך, צריכים ללמוד מהמודלים האסייתיים. בסינגפור לדוגמה, הכל מתרחש בקוד פתוח והם מזמינים ממשלות אחרות להשתמש באמצעי המעקב הללו".

ומה ההמלצות למערכות אכיפת החוק הישראליות? "חשוב לנו להסביר שיש אלטרנטיבות שעובדות בשטח ואפשר לבדוק אותן ולהשתמש בהם. אנחנו לא רואים סיבה אמיתית להמשיך באיכוני השב"כ. יש אמצעים טכנולוגיים שמאפשרים בידוד ביתי אפקטיבי. לכל דבר יש פיתרון שמשתמשים בו עכשיו בחו"ל ואפשר לאמץ אותם. אפשר לקחת את הטוב מכל מודל ולבנות משהו שיתאים בדיוק לישראל".

"אלמנט חשוב שלמדנו ממדינות אסיה הוא שחשוב שתהיה זרימת מידע מהממשלה לציבור ושתהיה רמת אמון גבוהה מאוד בין הצדדים. בכל המקומות שדגמנו אלה היו פני הדברים ובישראל יעשו טוב אם יעבדו גם על חיזוק האמון של הציבור".