להכיר היטב את שדה הקרב
להכיר היטב את שדה הקרב צילום: דובר צה"ל

צה''ל הקים יחידת רחפנים חדשה שאספה במאות גיחות בחודשים האחרונים מידע חזותי המאפשר ללוחמים להכיר היטב את שדה הקרב.

ביחידה פותח גם סימולטור שמאפשר להתנסות בתוואי השטח בו עתיד להתקיים מבצע.

מערך 9900 משתמש בטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת לאיסוף מידע מודיעיני, גיאו-חזותי. המערך אחראי על הפענוח החזותי, איסוף מידע מודיעני גיאוגרפי, המיפוי המדויק והלוויינות, ופרוס במטכ"ל, בפיקודים ובאוגדות.

המודיעין הנאסף מבוסס על היתוך בין ויזואליה ומידע גיאוגרפי תוך הנגשת תוצרים מודיעיניים ללוחמים בקצה.

צה''ל חושף: יחידת הרחפנים לאיסוף מודיעין דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

האויב הנעלם

האתגר המרכזי איתו מתמודדים הכוחות הלוחמים בשדה הקרב הנוכחי הוא אתגר "האויב הנעלם". מדובר בדפוס לחימה שפיתחו ארגוני טרור כדי להצליח "להיעלם" מתחת לקרקע, להסתוות ולשנות את פני השטח כך שיהיה קושי בזיהוי ובפגיעה בהם.

יחידה 9900 פיתחה מספר כלים שמסייעים לאגף המודיעין להתמודד עם אתגר זה. אחת מהדרכים להתמודד עם האתגר הוא שכלול תפיסת הלוחמה מוכוונת מודיעין. התפיסה פותחה על ידי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, בהיותו ראש אמ"ן, ולפיה היכולת של הקצה המבצעי לקבל מודיעין בצורה מדויקת טמונה ביכולות המיפוי התלת ממדי של היחידה.

בזכות יכולות תכנון והנדסה מתקדמות, על בסיס עיבוד תמונות חכם, הלוחמים מקבלים תוצרים תלת ממדיים המאפשרים להם להתכונן ללחימה בצורה המתקדמת ביותר, יכולות אלה מאפשרות תכנון תשתיות למבצעים, תיעוד מבנים חשודים וסקירה גאולוגית של שדה קרב, הכנה למבצעים מיוחדים בסימולטורים, אימון לוחמים שמבוסס על תרחישי מציאות, יכולת תכנון תמרון דיגיטלי מדויק למפקדים וכו'.

כמו כן, בתפיסה זו החיכוך של הלוחמים בשטח יאפשר את חשיפת האויב באמצעות העברת מודיעין מהלוחם אל דרג המטכ"ל. מדובר על תהליך הדדי - המידע מועבר אל הלוחם מדרג המטכ"ל ואל הלוחם מהמטכ"ל באמצעות כלים דיגיטליים מתקדמים.