ח"כ אבוטבול: להקל על החיילים שמוסרים את הנפש למעננו

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות דנה השבוע בחוק חיילים משוחררים ודרשה ממשרדי הביטחון והאוצר להעניק סכום פיקדון גבוה יותר לחיילים בודדים ומובטלים, וכן זמן משיכה ארוך יותר מחיילים משוחררים 'רגילים'.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), אמרה בישיבת הוועדה כי התיקונים הנדרשים הם לאפשר לחייל בודד השוכר דירה למשוך סכום גבוה יותר - 6,000 ₪, להאריך את משך הזמן למשיכת הסכום מחודשיים – לחצי שנה, להתכונן למשבר כלכלי נוסף ובמידה שיהיה צורך לאפשר משיכה נוספת.

כמו כן דרש ביטן כי מובטל ששוחרר ב-12 החודשים האחרונים וממילא אינו זכאי לדמי אבטלה, יוכל למשוך אף הוא 6,000 ₪.

לפי חוק חיילים משוחררים הקיים, תקופת הזכאות למימוש הפיקדון האישי הינה למשך 10 שנים מסיום שירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי, כאשר במהלך 5 השנים הראשונות מסיום השירות ניתן לממש את הפיקדון ל-6 מטרות בלבד: לימודים אקדמאיים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת דירת מגורים, נישואין ולימודי נהיגה. החוק החדש מאפשר למשוך 4,000 ₪ לכל מטרה שהיא, והוא מיזוג של שתי הצעות חוק בעניין, פרטית וממשלתית.

ח''כ משה אבוטבול (ש"ס), מיוזמי הצעת החוק הפרטית, אמר כי "צריך לתת לחיילים היקרים שלנו, המוסרים את נפשם למען העם, את מלוא האפשרויות בתקופה קשה כזו. הכסף ממילא שלהם, ואנו רק מקלים עליהם את ויסות הוצאתו".

ח''כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) קרא להאריך את משך הזמן למשוך את הסכום, "חייל שדמי האבטלה יסתיימו בעוד חודשיים – כבר לא יוכל ליהנות מהחוק".

ח''כ יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) ביקש להאריך את משך הזמן לחצי שנה, ואילו ח''כ אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) הציע לדרג את אפשרות המשיכה, כך שאלו שהשתחררו בשנתיים האחרונות – יוכלו למשוך בחודשיים הקרובים, ואילו שאר החיילים המשוחררים – כל עוד נמשכת ההכרזה על מצב חירום במשק. ניסים בן לולו, נציג משרד הרווחה, קרא להאריך משך זמן המשיכה לכל חמש השנים שאחרי השחרור.

יעל אגמון, נציגת האוצר, הסבירה כי בהצעת החוק המוגשת ניתן יהיה למשוך את הסכום שבועיים לאחר אישור החוק – ולמשך חודשיים בלבד. הסכום המיועד, 4,000 ₪, נועד לאזן בין הצורך לסיוע מיידי – לבין הענקת האפשרות להמשיך ולהחזיק הכספי הפיקדון למטרות המיועדות בחוק, שהן כניסה קלה והקמת בסיס איתן בחיים האזרחיים.

לדבריה, ''אין חשבון עם כ-5 מיליארד ₪ - סכומי הפיקדון של כל החיילים, אלא אנו מתקצבים כל שנה לפי הערכה את הסעיף הזה. להערכתנו, כ-80% מהחיילים המשוחררים, כ-320 אלף איש, ימשכו את הסכום הזה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו