ג'ון בולטון מודאג מכהונה נוספת של טראמפ חדשות 13

ג'ון בולטון, לשעבר היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, התראיין הערב (חמישי) לחדשות 13 לרגל צאת ספרו "החדר שבו זה קרה", גילה מהם הסיכויים שממשל טראמפ יפעל באיראן וסיפר מה הוא חושב על בנימין נתניהו.

באשר לשאלה אם לדעתו טראמפ הוא אדם ישר, השיב בולטון כי "יש לו הגדרה משלו לכנות. יש לו גרסאות רבות ושונות לעובדות. הן נוטות להופיע ולהיעלם בהתאם לרצונותיו".

"הייתי מעדיף נשיא בעל קשר איתן יותר למציאות", הוסיף. "אני חושב שזו תהיה הבחירה הבטוחה ביותר לאמריקה". ולא רק לאמריקה אלא גם לישראל. כשנשאל אם כאן, בארץ, אנו עלולים להיות בסיכון, ענה "כן, מפני שקווי המדיניות של הנשיא עשויים להשתנות".

"תיארתי בהרחבה בספר עד כמה להוט הוא היה להיפגש עם ההנהגה האיראנית, עם רוחאני או עם חאמנאי, כדי לדבר על חתימתו של הסכם גרעין חדש עם איראן - ובדיוק כפי שקים ג'ונג און העמיד פני שותף של טראמפ בעניינה של קוריאה, אני חושש שהאיראנים יוכלו לעשות אותו דבר עם טראמפ בכהונתו השנייה".

לא רק בעניין איראן בולטון לא סומך על טראמפ, גם בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "למען האמת", אמר, "כל מי שחושב 'פשוט אשב לי, אכין בזריזות את ההסכם הזה ואביא שלום למזרח התיכון', לא היה די זמן במזרח התיכון כדי להבין את עומקן של הבעיות האלה".

בולטון לא מאמיר שממשל טראמפ יפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "זה לא יקרה - ודאי לא בארבעת החודשים הקרובים. אם טראמפ ייבחר שוב, מה הוא יעשה? ייתכן שהוא פשוט יפנה עורף לכך מפני שהוא מעוניין בהסכם המסחר עם סין ואפשר לחתום על מספר מוגבל של עסקאות אדירות בדברי ימי העולם בתקופת כהונתו של ממשל אחד".

ההמלצה שלו לראש הממשלה היא לא להמתין לטראמפ בעניין הסיפוח, אלא לספח כמה שיותר מהר. מה שמפתיע אותו, הודה, זה שטראמפ טרם העניק לישראל אור ירוק ממשי לסיפוח. "ייתכן שמנקודת מבטו, הימנעות מהחלטה היא טובה מפני שהדבר מאפשר לו זמן רב יותר ככל שאנו מתקרבים לבחירות, זמן שבו יוכל לקבל החלטה שתתבסס על מצבו בסקרים ועל השפעתו האפשרית של הדבר על הבחירות".

כתב חדשות 13, גיל תמרי, שאל את בולטון האם לדעתו טראמפ ונתניהו דומים, ובולטון השיב "בכלל לא". לדבריו, "ראש הממשלה נתניהו הוא פוליטיקאי מוצלח ביותר. הייתה לי הזכות להכיר אותו במשך שנים רבות. אני מעריץ גדול שלו. הוא מומחה לחשיבה גיאו-פוליטית אסטרטגית וזו רק מומחיות אחת שלו. אין מקום להשוואה בינו לבין טראמפ".