אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

מנכ"ל ארגון 'עלי שיח' הרב חיים פרקל פנה בימים האחרונים למועצת העיתונות בדרישה שתפעיל את סמכותה מול כלי התקשורת ותפעל לשרש את הביטוי 'בעלי מוגבלויות' מכלי התקשורת.

לדבריו השימוש בביטוי זה ולא בניסוח הנכון 'אנשים עם מוגבלויות', מייצר נרטיב פגום ויחס שלילי כלפי האוכלוסייה הזו ומחשבה שגויה לפיה מדובר באנשים נחותים.

"בכל פעם בו מתפרסם הביטוי 'בעלי מוגבלויות' אני חש פגיעה עמוקה וכואבת", אמר פרקל. "זה פוגע בי כאבא לשני ילדים-בוגרים עם מוגבלויות, ופגיעה בכבודם של מאות אנשים עם מוגבלות שיש לי הזכות לייצגם. וכמובן זאת פגיעה קשה יותר, באוכלוסייה הגדולה והנהדרת הזאת''.

הוא ביקש ממועצת העיתונות, ''תנחו את כלל גופי התקשורת ועורכי המדיה הנמצאים תחת חסותכם, להקפיד ביתר שאת לכבד את האוכלוסייה הזו, ולדייק את הניסוח בכלל הידיעות והפרסומים הנוגעים להם: לכתוב 'אנשים עם מוגבלות'".

הרב פרקל הזכיר במכתבו את המשנה המפורסמת "חביב אדם שנברא בצלם, חבה יתרה נודעת לו שנברא בצלם, שנאמר כי בצלם א-להים עשה את האדם" (אבות, ג' – י"ד). והבהיר, כי הדברים אמורים לכל אדם באשר הוא, וללא ספק אף על אוכלוסיית אנשים עם מוגבלות שחביבים לפני המקום, כלשונו.

כאמור, את המכתב שיגר הרב פרקל למועצת העיתונות ואף לשר התקשורת יועז הנדל במטרה לגייס גם אותו למשימה לשינוי השיח בכלי התקשורת, שיח שמשפיע מאוד על היחס לאוכלוסייה עם מוגבלויות ותתרום רבות גם לסיכוי של אנשים עם מוגבלויות להשתלב בשוק התעסוקה.