מתווה חדש להבטחת עתיד יהודי התפוצות

שרת התפוצות תביא לאישור השרים תוכנית שמטרתה חיזוק הקשר בין מדינת ישראל והקהילות היהודיות.

ערוץ 7 , י"ג בתמוז תש"פ

השרה עומר ינקלביץ'
השרה עומר ינקלביץ'
Hadas Parush/Flash90

הממשלה תקיים היום (ראשון) דיון בתוכנית ראשונה מסוגה שמטרתה להדק את הקשר בין המדינה ליהודי התפוצות.

העיתון ידיעות אחרונות מדווח כי התוכנית מבוססת על המלצות ועדה ציבורית בראשות מקסין פסברג ופרופ' יוג'ין קנדל, שמונתה לפני כשנה וחצי לבחון את הסוגיה.

הוועדה קבעה כי "על המדינה להציג תוכנית אסטרטגית כוללת להבטחת עתיד העם היהודי, כאשר במוקד העשייה חיזוק הקשר עם הקהילות היהודיות מתוך גישה משתפת, השקעה בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי וחיזוק הזהות היהודית והקשר לישראל באפיקים שונים".

הוועדה קראה לישראל לאמץ "אמירה משמעותית, ראשונה מסוגה, שמסדירה את יחסי ישראל ויהדות התפוצות ומחייבת את הממשלה להתייחס ליהדות התפוצות בהתאם ומעבר מפעולות טקטיות לאסטרטגיה".

שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' היא זו שתביא לאישור הממשלה את התוכנית. "אנו נמצאים ברגע הכרעה היסטורי. האם אנו שבעה מיליון יהודים שחיים בישראל או עם גדול של 15 מיליון יהודים ברחבי העולם".

"אנחנו עוברים בתוכנית זו מפעולות טקטיות לאסטרטגיה. הממשלה מכריזה שאנחנו עם יהודי אחד גדול של 15 מיליון יהודים", הוסיפה ינקלביץ'.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן העוסקת בחיזוק הקשר בין ישראל לקהילה היהודית בארצות הברית אמרה בתגובה להחלטת הממשלה: "אחרי שנים של העלאת מודעות לצורך של ישראל להגדיר את תפקידה ביחס ליהודי התפוצות, אני שמחה לראות את החלטת הממשלה מהיום. זוהי פריצת דרך, אך מדובר על צעד ראשון בלבד.

''עד היום, מערכת היחסים בין הצדדים התנהלה לפי תפישות עולם בנות עשרות שנים, שאיבדו מזמן את הרלוונטיות שלהן. אנו מקווים כי החלטת הממשלה תהווה קו פרשת מים לשינוי הפרדיגמה ותחילתו של עידן חדש בין ישראל לקהילות בתפוצות, ובראשן הקהילה היהודית בארצות הברית. תפקידה של מדינת ישראל ומשמעותה לעם היהודי היא שותפות מוסרית ואסטרטגית ועלינו לפעול יחד באיחוד כוחות''.

רודרמן הוסיפה ''אנו מברכים את שרת התפוצות ינקלביץ' על מהלך חשוב זה, אולם, להצהרות יש חשיבות כאשר הן מהוות יריית פתיחה לתכנית עבודה. מעתה, רק המעשים יקבעו. על רקע משבר הקורונה המתמשך, לממשלת ישראל יש עתה הזדמנות להוכיח שמדינת הלאום של העם היהודי תפעל למען העם היהודי".