תתרחקו ממנו!

הרמב"ם והרמח"ל ורבים מגדולי ישראל מדברים על האחריות האישית שיש לכל אדם בכל מעשה שלו ועל ההשלכות שיש למעשים שלנו על העולם.

הרב יעקב אידלס , י"ג בתמוז תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: איסטוק

אם אתם רואים/ מכירים/ פוגשים מישהו שלא מקפיד על חבישת מסיכה- תתרחקו ממנו! הוא מסוכן! מסוכן לכם, ומסכן את כולנו.

זה מאוד פשוט- אם הוא מזלזל בחבישת המסיכה זה אומר בוודאות כמעט מוחלטת שהסיכוי שהוא נשא של וירוס הקורונה גבוה באלפי אחוזים ממי שמקפיד על חבישת המסיכה- גם מכיוון שעצם אי חבישת המסיכה חושפת אותו יותר להידבק, וגם משום שאם הוא מזלזל - הוא גם נפגש יותר עם אנשים שמזלזלים שגם הם נפגשים יותר עם אנשים שמזלזלים ומכיוון שלרובם אין מסיכות- אז הסיכוי שבחבורות הללו מסתובב הוירוס גבוה באלפי אחוזים....והסיכוי שהוא נדבק מאחד מהמזלזלים מאוד גבוה- כי אין לו מסיכה...והסיכוי שהוא ידביק אותך גבוה- כי אין לו מסיכה...

ואם אתה שקורא את זה אחד מהמזלזלים- תיקח את זה שאני מתרחק ממך באופן אישי - כי אולי אתה לא אדם רע ולא רוצה ברע- אבל כרגע אתה זה שפוגע בי ובכולנו.

ואולי אם נשדר לכל מי שמזלזל- אנחנו מתרחקים ממך, כי אתה מסכן אותי אישית, ומסכן את עם ישראל, כי בגלל אנשים כמוך ניאלץ להיכנס שוב לסגר, ואנשים רבים ימותו חלילה, ואנשים רבים הרבה יותר יאבדו את הפרנסה שלהם- אולי אולי הוא יתחיל להקפיד.

הרמב"ם והרמח"ל ונפש החיים ורבים מגדולי ישראל מדברים על האחריות האישית שיש לכל אדם בכל מעשה שלו ועל ההשלכות שיש למעשים שלנו על העולם. בדרך כלל אלו דברים יותר נסתרים מן העין, אבל כעת- יש השפעה ישירה של כל אחד מאיתנו על העולם כולו. ונשמרתם לנפשותיכם- וגם לנפשות אחרים.

הכותב הוא מחנך בישיבה התיכונית מטה בנימין בישוב בית אל