היתה לנו דילמה, סגרנו את בית הכנסת

הרב שלמה סובול מספר מדוע החליט לסגור את בית הכנסת אותו הוא מוביל, למרות שהוראות משרד הבריאות מתירות לקיים תפילה תחת הגבלות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תש"פ

היתה לנו דילמה, סגרנו את בית הכנסת-ערוץ 7
בית כנסת
צילום: ISTOCK

בבתי הכנסת אמנם מותר עדיין להתפלל עם עד 50 משתתפים, אבל יש רבנים שמעדיפים לסגור אותם ליתר ביטחון.

אחד מהם הוא הרב שלמה סובול, רבה של קהילת 'שערי יונה מנחם' במודיעין ויו"ר רבני ברקאי.

בשיחה עם ערוץ 7 מסביר הרב סובול מדוע החליט לסגור את שערי בית הכנסת. "בעיר מודיעין קיבלנו המלצה מהעירייה לעבור למרחבים פתוחים ולהתפלל בחצר בית הכנסת בגלל העלייה בהידבקות בנגיף קורונה. אני מודה שלא אהבתי במיוחד את הבקשה הזו, לאור העובדה שהקניונים פתוחים. בבית הכנסת מקפידים על ההנחיות בצורה הכי קפדנית ולא הרגשתי שיש סיבה מיוחדת לסגור".

"מצד שני – וזה היה השיקול המכריע – שברגע שיש רשות מקומית הפונה אל ציבור ואומרת שעל פי הנתונים כדי שלא להיכנס לבתי הכנסת אלא להתפלל בחוץ והדבר נעשה במטרה להציל חיים, גם אם אני חושב אחרת, עלי לקבל את דברי הרשות. זה הרי לא משולל היגיון. נכון שזו לא הנחיה למשרד הבריאות ונכון שאני פחות אוהב את זה, אבל אני מכבד את הרשות כשהיא מבקשת בקשה מצילת חיים", מוסיף הרב סובול.

לדבריו, "יש במודיעין בתי כנסת שסגרו ואחרים שלא ואני לא אומר חס וחלילה לאחרים שנהגו טוב או לא. אני קיבלתי עלי את הוראות הרשות כדי לנסות ולעצור את שרשרת ההדבקה".

הרב סובול מציין כי המתפללים מקבלים בהבנה את ההחלטה, למרות שהיא מחמירה אל מול הוראות משרד הבריאות.

"אנחנו קהילה מאוד גדולה ואני בטוח שיש דעות לכאן ולכאן, אבל כיבדו את ההחלטה. אני לא חושב שיש מישהו שדעתו כל כך נחרצת שברור לו שצריך להתפלל בפנים. רוב המתפללים מבינים שיש כאן דילמה ואני אף מנסה להסביר אותה לקהל ולומר שאנחנו בודקים את עצמנו כל יום מחדש ומחליטים מה הדבר הנכון לעשות. העיקרון יהיה שנמשיך להישמע להמלצות".