גבי אשכנזי
גבי אשכנזי Photo by Tomer Neuberg/Flash90

שר החוץ, גבי אשכנזי, מתייחס הבוקר (שני) בראיון ל'כאן ב' לסוגיית הריבונות ולסיכוייה של הממשלה להאריך ימים, ולהערכתו סיכויים אלה אינם מבוטלים כלל ועיקר.

"צריכים לתחזק את זה. עבר רק חודש וחצי", אומר השר אשכנזי. "כולם מבינים שצריכים הנהגה רצינית שהמאמץ העיקרי שלה הוא מאבק במחלה ושיקום הכלכלה". לדבריו לשם כך יש צורך בהנהגה חזקה אחראית ויציבה ואיש אינו מעוניין בשעה שכזו בבחירות. אשכנזי אינו מתכחש למה שהוא מגדיר כקלקולים בהתנהלות הממשלה, אך עם זאת הוא סבור כי בסוף תימצא הדרך לכך.

"הציבור מצפה מאיתנו לנהוג בצורה אחראית ובוגרת ולעסוק במה שמטריד אותו", אומר אשכנזי הממקד את דבריו בצורך להציג תכנית כלכלית ארוכת טווח כולל הכשרות למפוטרים וסיוע לעסקים זעירים ועידוד השקעות במגזר העסקי עם הלוואות בערבות מדינה. "חייבים להוציא רפורמות לעידוד תעסוק ומנועי צמיחה בתשתיות תחבורה, דיגיטציה ועוד ובזה אנחנו עוסקים".

בהמשך הדברים התייחס השר אשכנזי לסוגיית הריבונות וטען כי מפלגתו תומכת בתכנית טראמפ כמקשה אחת, שכן היא מובילה להיפרדות מהפלשתינים. "התכנית ענה לשני הצרכים שמטרידים את מרבית האזרחים במדינת ישראל, איך מצד אחד לשמור על הביטחון הלאומי ואיך לשמור על הרוב היהודי כלומר על המדינה היהודית".

כשנשאל אם המשמעות היא תמיכה בהקמת מדינת פלשתין השיב אשכנזי כי הוא בעד מו"מ עם שכנותינו ליישות נפרדת שניפרד ממנה כי "אנחנו לא בעד סיפוח של שלושה מיליון פלשתינים. אנחנו בעד תהליך שיוביל לשלום. אנחנו לא רוצים לפגוע בהסכמי השלום עם שכנותינו".

לטעמו העמדות שהוא מציג כעת מייצגות את כלל הממשלה ולא רק את 'כחול לבן'. "אני מאמין שממשלת ישראל בראשות נתניהו וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, תדאג לבצע תהליך אחראי ושקול ואחרי שתשמע את ההערכות תקבל החלטות".

על התייחסותן של מדינות אירופה לסוגיית הריבונות אומר אשכנזי כי לאחר שיחות עם עשרות שרי חוץ ישראל יודעת מול מה היא עומדת והדברים לא צפויים להתרחש מחר או מחרתיים, כהגדרתו. כשנשאל אם יתכן והסוגיה ירדה מהפרק לחלוטין השיב כי הא אינו יודע לומר זאת אך משרד החוץ נערך לבאות.