נהג אוטובוס עם מסכה
נהג אוטובוס עם מסכהצילום: reuters

ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה היום (ב') לקריאות שנייה ושלישית את הצעת החוק המעלה ל-500 ש''ח את הקנס על אי עטיית מסכה.

שבעה תמכו בחוק: יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח"כים אתי עטיה, שלמה קרעי (הליכוד), עינב קאבלה, תהלה פרידמן, איתן גינזבורג (כחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש"ס).

ארבעה ח"כים התנגדו: אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), קארין אלהרר, יואב סגלוביץ' (יש עתיד תל"ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו).

"ישבנו על החוק הזה כמו שצריך", סיכם אשר, ''העלינו כמה נקודות ואחד מהם היה גובה הסכום העליתי דגל אדום וטענתי שאפשר גם ב-300. עמדת המל"ל היא חד-משמעית נגד. לצערי לא היו ראשי מפלגות אחרות בקואליציה שהיו נגד זה ולכן נצביע על הסכום הזה.

"עם זאת, מה שעשינו ביוזמת ח"כ אלהרר להבניית שיקול הדעת לשוטר משמעותי מאוד. הבנינו את שיקול הדעת בצורה מאוד ברורה ואני מצפה מהמשטרה להוריד את ההנחיה לשטח. אם אדם יסרב לעטות זה כבר משהו אחר. הותרנו את זמן תשלום הקנס על כנו במקום לקצרו ואיזנו את החוק ככל האפשר. העברנו כאן בשבועיים האחרונים כ-8 חוקים שהחליפו את התקש"חים ולא היה אחד מהם שיצא כמו שנכנס. זה לגיטימי שהממשלה מבקשת להאיץ את החקיקה אך זה לא יהיה ב-24 או 48 שעות. ניכנס לדיונים אינטנסיביים על חוק המסגרת, הכול ייבחן ועל הכול נדבר. ככה התנהלנו ונתנהל הלאה".

בפתח הדיון התייחס ח"כ אשר לסגירת הישיבות ואמר: "רוב הישיבות פועלות בקפסולות בצורה מסודרת וטובה. עשרות אלפי בחורי ישיבות ואחוז ההדבקה בהם פחות מ-0.1. ויש גם כאלו לצערי שלא שומרים. אם יסגרו את הישיבות זה לא רק עניין אמוני אלא זה להחזיר עשרות אלפים לבתים צפופים. צריך להשאירם לטפל נקודתית איפה שצריך. אנחנו מגויסים לכך. זו תהיה החלטה שגויה מאוד ואני מקווה הדברים נכנסו לאוזן המתאימה שלא תהיה החלטה מסוג זה.

''הכי קל להטיל סגר. בתי הכנסת עובדים מאוד מסודר. לא היו יותר מ-50 כיסאות ולכן, גם כאיש מאמין וגם כאחד האדם אסור לקבל החלטות רוחביות סתם. צריך החלטות נקודתיות כירורגיות", הוסיף אשר.

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) אמר בדיון "אתמול היה יום קשה לדמוקרטיה, ראיתי שהממשלה מקדמת חוק שיצמצם את סמכויות הכנסת. ראיתי שהכריחו את גפני להכריח אותך לשנות את דעתך והוא אמר שהקו האדום הוא מי שיפסיק את לימודי התורה. זה גפני עצבני. אי אפשר לעצור את הכנסת, לא יעצור לנתניהו או בן שבת ועוד 800 כמום. נקיים את הדיונים בחרו בנו אנשים ולא ניתן".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד תל"ם) אמרה בדיון: "הממשלה מתנהלת בכאוס מוחלט. הניג'וס של הכנסת שמתעקשת לעשות עבודתה לא נראה לו. מצאנו אשם חדש- הכנסת, לא הניהול הכושל של הממשלה הזו. בגלל ההידבקות כאן בכנסת אין ועחו"ב ואין פיקוח על חוק האיכונים. מיום חמישי אנחנו מקבלים פניות ואין מענה. והממשלה מתעקש על 500 ₪, לא על הסברה. שמעתי שאתנה נתון בלחצים איומים להעביר את חוק הקורונה והכנסת לא יכולה להיות חותמת גומי של הממשלה. ואני מפצירה בך להיות מגן הדמוקרטיה".

ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד תל"ם) טען: "חלק מהחוקים לא היו צריכים לבוא לעולם אם הייתה ממשלה מתפקדת. את אותם 300 חיילים לבדיקת שרשרות אפידמיולוגיות היה צריך לעשות במרץ. מה שמפחיד יותר מהקורונה זה חוסר התפקוד של הממשלה. מאות ואלפי אנשים שמתקשרים ללא מענה במשרד הבריאות זה לא הגיוני. אנחנו מדינה מצוינת עם מנהיגות מופרעת. צריך לקחת את השרביט מהם".

ח"כ מיכל וונש (כחול לבן) סיפרה "בערד חילקו לכל בית מסכות עם הסבר בכל השפות. חייבים קודם כל להנגיש לציבור את המידע. כל האירוע המתמשך תלוי באמון הציבור".

אזרח מתעמת עם שוטרים ומנסה להימלטדוברות המשטרה