יוסי כהן
יוסי כהן Photo by Marc Israel Sellem/POOL

חיים תומר, בכיר לשעבר במוסד שכיהן כראש אגף המודיעין וראש אגף תבל, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הדיווחים כי ישראל אחראית לפיצוץ מתקן הגרעין בנתנז שבאיראן ועל האפשרות שראש המוסד יוסי כהן יכהן כראש ממשלה וכיורשו של בנימין נתניהו.

ביום חמישי האחרון בוצעה תקיפה במתקן הגרעין בנתנז באיראן, בכיר איראני הודה כי נגרם נזק כבד למתקן וכי הדבר עלול לגרום לעיכוב בייצור ובפיתוח הצנטריפוגות. דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית הכריז כי בטהראן יבנו מתקן גדול יותר, במקום המתקן שנפגע. חיים תומר התייחס לפרסום הלילה של ה'ניו יורק טיימס' ואמר כי עולות 2 נקודות מעניינות, "הוא אומר שיש לו מקור ישראלי, קרי אפשר להבין ממשלתי, שאישר שישראל אחראית לעניין. אני לא מכיר את זה, לא מידיעה לפחות.

"נגרם נזק כבד הרבה יותר ממה שבהתחלה האיראנים הודו וייחסו לפיגוע. לפי כל מה שמצטייר כרגע מאיראן - נגרם נזק משמעותי למתקן וליכולת הייצור של הצנטריפוגות המתקדמות. זאת אומרת שיש פה יכולת מבצעית".

הוא הסביר כי "המוסד החל מ-2006 סטטוטורית על המאבק באיראן. מי שנתן למוסד את האחריות הסטטוטורית להובלת המהלך באיראן היה אהוד אולמרט. כ-15 שנה הגוף הזה מתמחה באיראן והרבה מאוד אנשים בתקשורת עושים אחד ועוד אחד ואומרים - 'היו באיראן כמה וכמה אירועים קשים בשבוע האחרון, המוסד אחראי', אחד ועוד אחד זה 2".

ינון מגל תהה כיצד המאבק בקורונה וסגירת השמיים השפיעו על המבצע במידה ואכן ישראל אחראית לכך, ראש אגף המודיעין במוסד הודה כי "זה קשה אבל 'בתחבולות תעשה לך מלחמה', ומי שצריך להפעיל תחבולות בטח יודע איך לעשות את זה". הוא התייחס ליתרונות הסייבר, אך הדגיש כי "בסוף, כשמתמוטטים דברים - לא מספיק רק סייבר".

בן כספית ציין בפני תומר כי אתמול (א') התפרסם דיווח לפיו כהונתו של יוסי כהן תוארך בחצי שנה, ותהה האם ניתן להבין מסמיכות ההודעה לפרסום האירועים באיראן דבר מה. תומר השיב כי "השאלה הזאת נשאלה בקרב חוגי פורשי המוסד, אני נוטה לחשוב שלא". הוא הוסיף ואמר כי לדעתו מי שמכיר את יוסי ואת המוסד "העריך בחודשים האחרונים שהכהונה תוארך. זה זמן מסובך, זמן מורכב, ליוסי יש שתי ידיים חזקות על ההגה. זה לא רק מה שהמוסד עושה, זו מדיניות הביטחון של ישראל. הוא איש מאוד משמעותי במציאות הביטחון של ישראל בכלל ובאיראן בפרט. כשפומפאו מגיע לארץ הוא קודם כל פוגש את יוסי, קשרים בעולם הערבי, באפריקה, המלך עבדאללה מוכן לפגוש רק אותו, וכן הלאה". לטעמו, "יש קשר בזה שביבי רוצה את יוסי לידו".

יוסי כהן יהיה ראש ממשלה טוב, לדעתך?

"לדעתי מצוין".

למה?

"פעם הייתה תפיסה שאומרת שהמוסד הוא גוף מקצועי ומוערך אבל אין לו ראיה רחבה. שהוא גוף אופרטיבי, קטן, שמתעסק במבצעים בודדים. המוסד כבר לא קטן, לא מתעסק במבצעים בודדים אלא בעולם ומלואו, מנהל מדיניות ביטחון - זה עבר מן העולם. במקרה זה קרה ליוסי במשמרת שהוא האיש שמתחילים לדבר עליו גם בהיבטים פוליטיים. כל המועמדים שהיו היו מועמדים טובים אבל כולם ידעו שיוסי יש לו כמה וכמה יתרונות יחסיים - זו הבחירה הנכונה והיום בדיעבד אפשר להודות בזה. אני חושב שהוא איש מאוד, מאוד, מאוד מוכשר ומאוד ראוי. זו דעתי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו