תיעוד: שיגור הלווין אופק 16 לחלל אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

משרד הביטחון פרסם אחר הצהריים (שני) תיעוד משיגור הלוויין ''אופק 16'' לחלל.

השיגור בוצע באמצעות משגר לוויינים מסוג 'שביט' משדה ניסויים במרכז הארץ. 'אופק 16' הינו לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות. עם כניסתו למסלול סביב כדור הארץ, יעבור הלוויין סדרת בדיקות המיועדות לאימות תקינותו ורמת ביצועיו.

ראש סוכנות החלל הישראלית, פרופ' יצחק בן ישראל, הסביר בשיחה עם ערוץ 7 את מטרותיו של הלוויין והמשמעויות לגבי מיקומה של ישראל במשפחה המצומצמת של מעצמות החלל.

"השיגור הפעם בלט לטובה כי היה מתוקתק יותר מכל מה שזכרתי בעבר", העיד. ''המבצע התנהל על ידי חיל האוויר, מבצע לא פשוט ואני לא זוכר אירוע דומה שבו הכול עבד לפי לוח הזמנים", אומר בן ישראל ומעלה דוגמאות לתרחישים שיכולים היו לשבש את השיגור:

"תחשוב על מטוס נוסעים שעובר ממצרים ליוון כשאתה מבקש לשגר טיל, או אניית דייגים מחליטה לדוג באזור שבאחד השלבים של הטיל שמעלה את הלוויין לחלל הוא נופל בדיוק שם. יש 1001 היבטים כמו מזג אוויר ועוד. לנהל את כל זה ולהגיע למצב של שיגור בארבע בבוקר בדיוק כפי תוכנן זה ראוי לציון בפני עצמו".

בדבריו מציין פרופ' בן ישראל כי בעבר השיגורים היחידים מהארץ היו רק הביטחוניים, אך כעבור שנים רבות של שיגורים "בעקבות היכולת שנוצרה במערך הביטחוני התאפשר לנצל את היכולות שפותחו בתעשיה אווירית, באלביט, בתומר וברפאל איפשרו לנו להשתמש ביכולות הללו גם לפיתוח חלל אזרחי וזה קרה רק לפני פחות מעשור".

על מטרותיו של הלוויין ששוגר לפנות בוקר מזכיר בן ישראל כי "מדובר בלוויין צילום אלקטרואופטי והמצלמה שבו וכל מה שמסביב אין להם מתחרים בעולם. אנחנו בשורה של מדינות שניתן לספור אותן על יד אחת שיכולות לפתח טכנולוגיה באיכות שכזו. אם תשאל על המדינות העצמאיות בפיתוח לוויינים אז נצטרך את שתי כפות הידיים כדי לדרג אותנו. היינו במקום שביעי בעולם בטכנולוגיית לוויינים קלי משקל. היום אנחנו במקום הרבה יותר גבוה מהמקום השביעי".

פרופ' בן ישראל מספר על משמעותו של המעמד הזה בצמרת עולם הלוויינים הבינלאומי גם בהיבט המדיני, כאשר מדינות נעזרות ביכולותיהם של הלוויינים האזרחיים הישראליים. דוגמא אחת לכך היא הלוויין ונוס ששוגר לפני שלוש שנים. "בזמנו סוכנות החלל הצרפתית הגיעה אלינו ואמרה ששמעה על איכות הלוויינים שלנו, אין להם כאלה, בואו נעבוד יחד, אתם תבנו את הלוויין ואנחנו חלקים אחרים בפרויקט כמו תחנות קרקע ונבנה לוויין צילום אזרחי שיצלם את כדור הארץ לזיהוי זיהומים במים ובחקלאות.

"הלוויין הזה כבר כמה שנים מסתובב בחלל ועושה את זה והוא היחיד מסוגו. קנינו מוניטין שהחל בפיתוח הביטחוני וסופו בפיתוח האזרחי לפיתוח לוויינים שאין להם מתחרים בעולם וזה עוזר לנו גם בהיבט המדיני".

באשר ליכולותיו של 'אופק 16' מספר פרופ' בן ישראל: "אלה מסוג הדברים שמערכת הביטחון לא אוהבת לדבר עליהם, אבל כשמדברים על ביצועי לוויין מדברים על הרזולוציה, הפרטים שניתן לראות בתמונה שהלוויין מצלם, יש את נושא הקצב, האם לוויין מצלם תמונה פעם ביומיים ונח או שהוא מצלם כמה שצילומים בהקפה אחת. בנוסף האם הוא נע במסלול קבוע, כלומר האם ניתן לקחת אותו קצת הצידה לצילום מזווית אחרת. בהמשך יש את עניין הדיוק ומדידת המקום שבו הוא צילם. הפרמטרים שקובעים את האיכות הם רבים ומלוויין ללוויין אנחנו משפרים חלק מהפרמטרים הללו".

האם שיגור לוויין שכזה מניב בעקבותיו לוחמת חלל מצידן של מדינות עוינות שאולי מנסות ליירט את הלוויינים הישראלים או לשבש את פעילותם? "נכון להיום, למרות מספר ניסיונות שנעשו על ידי הסינים הרוסים והאמריקאים לפתח טילים שמיירטים לוויינים, בסך הכול אין בחלל מלחמה. האזור הזה זה נחשב אקסטריטוריאלי מעל גובה של 100 קילומטר", משיב פרופ' בן ישראל ומספר על דוגמא להתנהלות האקסטריטוריאלית שבחלל: "אנחנו כבר עשר שנים שהאמריקאים מטיסים את האסטרונאוטים שלהם לתחנת החלל הבינלאומית עם רכב חלל רוסי. שיתוף פעולה כזה קשה למצוא בין רוסיה לאמריקה בתחומים אחרים ולפני שלושה עשורים הייתה מלחמה קרה בין שתי המעצמות".

ומה באשר לעתיד? "יש תכנית מפא"ת שמפתחת את הטכנולוגיה עבור צה"ל ושאר זרועות הביטחון. אני לא רוצה לתת כאן התראה גדולה מדי אבל אני יודע איזה לוויינים ישוגרו בשנה הקרובה. הפרטים על זה קצת מסווגים מכדי לומר אותם".

ראש מנהל החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי אמר לאחר השיגור: "שיגרנו הבוקר בשעה 4:00 את לוויין תצפית 'אופק 16', לוויין תצפית אופטי שדומה לאופק 11 שקדם לו. השיגור היה מאוד רהוט, אני אומר את זה בהרבה גאווה. גם בהיבט ההכנסה של הלוויין למסלול וגם לגבי האינדיקציות הראשונות שיש לנו מהלוויין עצמו, כשעבר מעלינו בפעם ראשונה לפני כשעתיים.

"הלוויין הזה מצטרף לסדרת לווייני אופק, שמשרד הביטחון יחד עם צה"ל מפעילים מזה שנים. הוא מצטרף לפי תכנית רב שנתית, שאנחנו פועלים לממש לבניין הכוח, שנגזרת בעיקר מהצרכים המבצעיים. בשעה שהאיומים על מדינת ישראל רבים, מגוונים וממקומות שונים, המענה הלווייני הוא אידיאלי כי הלוויינים שוהים בחלל 24/7, ואם יש מספר לוויינים כאלה אפשר לקבל אינדיקציה מאוד טובה על האיומים ועל ההתפתחות שלהם", אמר.

מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, שלומי סודרי, הוסיף כי "אופק 16 הוא לוויין תצפית אלקטרו אופטי מתקדם מסוגו. הוא משלב טכנולוגיות כחול לבן, פורצות דרך, שמאפשרות לשפר את יכולת המודיעין האסטרטגי שלנו, כמדינה.

"הלוויין הזה מצטרף לעוד לוויינים מסדרת אופק שנמצאים כבר בחלל, ויחד עם הלוויינים האלה הוא בעצם מעצים את היכולת המודיעינית של אגף המודיעין בצה"ל. השילובים האחרונים של הלוויין הזה היו בשיא הקורונה. בשיא הסגר עשינו את הבדיקות וההרכבות האחרונות של הלוויין. המשימה הזו הוגדרה בתעשייה האווירית כמשימה אסטרטגית בעדיפות עליונה, לכן המשכנו לעבוד על השילובים האלה ולהשלים את הבדיקות הקרקעיות, לפני שהעברנו את הלוויין לבסיס חיל האוויר במרכז הארץ.

"השיא של המשימה היה היום בלילה, השלמנו תהליך של ספירה לאחור שלוקח מספר שעות, בהן אנחנו עושים בדיקות מאוד פרטניות לכל המרכיבים של הלוויין והמשגר. בסוף התהליך הזה משגר השביט ועליו אופק 16 המריאו לחלל. משימת השיגור הושלמה בהצלחה יתרה, כלומר - הלוויין הוצב במסלולו וכעת הוא חג סביב כדור הארץ ואפילו העביר לנו תשדורות תקינות בזמן שהוא חלף מעלת תחנת הקרקע בתעשייה האווירית. כרגע, כפי שתכננו אנחנו נכנסים לסדרת בדיקות פרטניות, לפני שאנחנו מוסרים את הלוויין הזה לשימוש מבצעי של מערכת הביטחון", אמר סודרי.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה כי מדובר ב"עוד הישג אדיר למערכת הביטחון, לתעשיות הביטחוניות בכלל, ולתעשייה האווירית בפרט". גנץ הוסיף כי היותה של ישראל אחת מ-13 מדינות בעולם, שיש להן יכולת שיגור לחלל, אינה מובנת מאליה. "נמשיך לחזק ולבצר את כוחה של ישראל בכל חזית ומכל מקום", אמר גנץ.

את פיתוח וייצור הלוויין והמשגר הוביל משרד הביטחון, באמצעות מנהלת החלל "אתגר" במפא"ת, המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית. התעשייה האווירית תפקדה כקבלן הראשי של הפרויקט, כשחטיבת טילים וחלל, באמצעות מפעל "חלל", הובילה את הפרויקט יחד עם "מלמ" שאחראית על פיתוח המשגר. חברות נוספות שלקחו חלק בפרויקט: "אלביט מערכות", "תומר", "רפאל", "רוקר" ו"סיאלו".

הלוויין הישראלי האחרון ששוגר בהצלחה לחלל היה לוויין התקשורת עמוס 17, ששוגר לפני כשנה מבסיס החלל קייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב. הלוויין, שעלותו 250 מיליון דולר, שוגר על משגר פלקון 9 של חברת SpaceX.

לפני כארבע שנים שיגרו משרד הביטחון והתעשייה האווירית את לוויין הריגול "אופק 11", לוויין צילום שמשמש לאיסוף מודיעין ומסוגל לכסות את כל המזרח התיכון.