עמוס ידלין: איראן מחכה לבחירת נשיא דמוקרטי בארה"ב

האלוף במיל' עמוס ידלין התייחס לפיצוץ באיראן שלכאורה מיוחס לישראל: "מי שפגע במתקן בנתנז ידע מה הוא עושה".

103FM , ט"ו בתמוז תש"פ

עמוס ידלין: איראן מחכה לבחירת נשיא דמוקרטי בארה"ב-ערוץ 7
המבנה שבו אירע הפיצוץ בנתנז, איראן
צילום: רויטרס

פיצוף מיסתורי גרם לנזק כבד למבנה שייצר ופיתוח צנטריפוגות חדשות בכור האיראני בנתנז. על פי פרסומים זרים הפיצוץ מיוחס לישראל.

האלוף במיל' וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, עמוס ידלין, אמר לרדיו 103FM כי "צריך להסתכל על המצב האסטרטגי באיראן מהזוית שלהם, המצב שם קשה. הוא קשה כלכלית בגלל הסנקציות, וגם להם יש גל שני של קורונה, המטבע שלהם מאבד גובה.

"סולימאני סוכל, יש להם בעיות בלבנון ובסוריה, גם שם הכלכלה בבעיה. האיראנים לא רצו להתעסק עם אירוע נוסף, הם בסבלנות אסטרטגית לחכות לראות מה קורה בבחירות בארה"ב בנובמבר, הם מרוצים כי נראה להם שיגיע נשיא דמוקרטי".

על הפיצוץ המסתורי אמר ידלין, "זה לא אתר סודי, זה מקום ידוע שיש עליו פיקוח. עיקר האתר הוא למטה, המקום שבו מעשירים את האורניום נעשה מתחת לבונקר לפחות עשרה מטר בטון למטה, המבנים למעלה הם מבנים מנהליים, או אותו מבנה שנפגע נעשה בו מחקר ופיתוח לשכלל את הצנטריפוגות, מי שפגע בו ידע לאן הוא ומה הוא עושה".

בהמשך ניסה להתייחס לכאורה למקור שפרסם את הדברים, "אני רואה את הניו יורק טיימס ואת הכתב הישראלי שכותב שם ואני יודע את מי הוא מכיר דרומית לתל אביב, ותעשה אחד ועוד אחד ותדע מי המקור".

בהמשך התייחס להתפרצות המחודשת של הקורונה: "כשאין אמון ואין פחד מתנהגים כמו שעם ישראל מתנהג, אני מקווה שהגל השני יחזיר את החשש. אסור להיות בפאניקה, ואסור להיות באופוריה כי אז אתה לא רואה שקורים לך דברים רעים".