בית הכנסת הגדול בפרנקפורט
בית הכנסת הגדול בפרנקפורט צילום: רפאל ארליך

עם פתיחתם המחודשת של בתי הכנסת ובתי המדרש באירופה, תוך שמירה על כללי הזהירות, גיבשה נשיאות 'ועידת רבני אירופה' תכנית רחבה לשיקום הקהילות באירופה תחת הכותרת: "למען החיים ולזכר הנספים".

לאחר שבמשך תקופה ארוכה הרגישו היהודים געגועים עזים לבית הכנסת העומד במרכז חייהם הקהילתיים, במהלך שלושת השבועות ילמדו יהודים ב-700 קהילות הלכות בית כנסת ושמירת קדושתו.

כמו כן, בכל יום לאחר התפילה ילמדו המתפללים משניות לזכר הנספים במגיפת הקורונה.

על פי המתווה שגיבשה הנשיאות, במהלך השבועות הללו ישאו הרבנים בקהילות שיעורים בספר 'אהבת חסד' של ה'חפץ חיים', ''כדי להגביר את מעשי החסד כאשר רבים מבני הקהילות איבדו את מקור פרנסתם, הקשישים בבדידות נוראה והמוות עלה בחלונם של משפחות רבות שמתקשות להתגבר על יגונן ולחזור לתפקוד הרגיל''.

נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, כתב לרבני הקהילות כי ''בימים אלה בהם אנו מבכים את החורבן האמיתי של בית ה', אנחנו מרגישים בכאב את המכה האנושה שספגנו שעלולה היתה חלילה להמיט אסון וחורבן על קהילות הקודש בעולם כולו ובמיוחד באירופה.

''במהלך התקופה בה נאלצנו לסגור את מרכז חיינו עשינו כל אשר לאל ידינו כדי לקיים את הקשר הרציף עם בני קהילותינו. זה צו השעה לבנות מחדש את קהילות הקודש ברחבי היבשת ונזכה כולנו לראות בבניינו של בית חיינו בעיר הקודש והמקדש. עלינו לזכור את אלו שנלקחו מאתנו ע"י נגיף הקורונה, בהם רבנים חשובים, ראשי קהל ועמודי תווך של קהילות רבות, בקביעת לימוד משניות בקהילות לעילוי נשמתם''.

הרב גולדשמידט הוסיף כי "במקומות רבים נגיף הקורונה גרם להתגברות האנטישמיות ושנאת ישראל הרימה ראש, לכן יש צורך להתלכד באהבת ישראל כנגד שנאת עשו וישמעאל, ולהרבות אהבת חינם בימים שבית המקדש נחרב על שנאת חינם".

המזכיר הרבני של הועידה הרב משה לבל אמר כי "ימי הקורונה חשפו תופעות מנוגדות. מחד גיסא, עקב סגירת בתי הכנסת היו יהודים שהתרחקו ויש לפעול להחזירם למקור חיותם היהודי. מאידך גיסא, דווקא בימים של נעילת השערים, הורגש צמא אדיר ומספר המשתתפים בתפילות ותוכניות הלמידה מרחוק, היה גדול בהרבה ממספר המשתתפים הקבועים בחיי הקהילה ומוסדותיה בימים כתיקונם ועתה יש צורך לפלס מסילות לליבם ולהביאם לבתי הכנסת. זו המשימה שמוטלת לפיתחה של הועידה לחדש את החיים יהודיים כקדם בכל רחבי היבשת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו