סמוטריץ': "האוצר והחינוך מחוייבים להביא כסף לחמ"ד"

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר (שלישי) בתקציבי החינוך הממלכתי דתי, לבקשת חבר הכנסת אופיר סופר (ימינה).

הדיון מתקיים בעקבות קריסתו התקציבית של החמ״ד שהביא לידי פיטורי אלפי מורים ומורות וקיצוץ בשעות תפילה ושיעורי קודש.

ח״כ סופר אמר בדיון: ״החמ״ד הוא חלק מהחינוך הממלכתי במדינת ישראל. מדי שנה מועבר תקציב לחינוך הממלכתי הדתי שנהנים ממנו עשרות אלפי ילדים כאשר חלק לא מבוטל מהם מגיעים מבתים שאינם דתיים.

''ילד במדינה יהודית שרוצה להתפלל לא צריך ללמוד פחות מתמטיקה להפך- אנחנו מעודדים גם לימוד תורה וגם לימודי ליבה. דרוש פתרון מיידי ושתקציב החמ״ד יכנס לבסיס התקציב״, הוסיף סופר.

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הפתיע בעמדתו: ''אני מסכים שתקציב החמ''ד צריך להיות בבסיס התקציב ולא בכספים קואליציוניים. צריך לשנות את שיטת התקצוב. גם חמ''ד וגם ממלכתי, גם ערבים וגם יהודים, וצריך שלכל תלמיד יגיע כמו לתלמיד אחר ושיהיה שיוויון".

ח''כ תהילה פרידמן מכחול לבן הציגה את המצב העגום של החמ"ד. "יש טווח זמנים קצר, אנחנו במשבר וחסרים 150 מיליון ש''ח. באופן מיידי צריך להעביר את הכסף לחמ"ד כדי לפתוח את בתי הספר.

"בטווח הבינוני והארוך צריך שתקציבי החמ"ד יעברו מהכספים הקואליציוניים לבסיס התקציב, לא לחיות מהיד של הפוליטיקאים. לציבור הדתי זה לא טוב. צריך גם יכולת הכלה של תתי זרמים וצריך לעבוד עליו. האחריות היא של הממשלה וצריך לפתור", הדגישה פרידמן.

ח''כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) אמר בדיון כי ''למרות התדמית האליטיסטית של המגזר הדתי, החמ"ד מפוזר בכל הארץ בגלל שכל הציבור הדתי מפוזר בארץ. אנחנו מקבלים פחות מנוסחת הבסיס בגלל שיש יותר בתי ספר ופחות תלמידים בכיתה ויש הפרדה בין בנים לבנות.

''בעשירון התחתון 50 אחוז מהתלמידים לומדים בחמ''ד לעומת הממלכתי הרגיל. יש עוד תשלומים רבים של תל"ן ועוד תשלומים נוספים. יש הרבה מה לשפר בחמ"ד ולדעתי צריך להפוך אותו למחוז ולא לאגף במשרד החינוך, זה יאפשר לייעל את הפריסה של המערכת''.

סמוטריץ' סיפר: ''אני משלם 18 אלף בשנה על ילד אחד ואני לא מתלונן כי אני רוצה שהילד שלי יקבל חינוך טוב. נכון להיום אין ראש לחמ"ד, צריך להכניס את החמ"ד לבסיס התקציב ולא להסכמים הקואליציונים ואם זה לא יפתר 1000 מורים ילכו הביתה".

אלחנן גלט, מנכ"ל רשת מוסדות בני עקיבא אשר השתתף בדיון אמר: "את תקציבי החמ"ד של 140 מיליון ש"ח קיבלנו גם משרי החינוך שולמית אלוני ויוסי שריד ולאורך כל השנים שאפשרו לנו לשלם את המשכורות ולקיים את המוסדות. בתקלה לא בריאה הכסף הזה הועבר בתקציבים קואליציוניים ובגלל העדר תקציב בעת הזו נוצר פער גדול שיצר אצלנו בחמ"ד וברשתות החינוך הממלכתיות דתיות ולא מאפשרים לנו להמשיך ולהתנהל כך.

''אני קורא לכל משתתפי הועדה- אפשרו לנו לפתוח את שנת הלימודים תשפ"א ולכסות על החוסרים של שנת תש"פ על ידי הכנסת התקציב לבסיס התקציב כפי שראוי להיות", ביקש גלט.