הרב שמואל אליהו: מנדלבליט נפל בפח הנרטיב הרפורמי

הרב אליהו על הסמכת נשים לרבנות: כולנו בעד לימוד תורה לנשים, אך הנחיית היועמ"ש נובעת מחתירת הרפורמים. איתנו הוא אפילו לא דיבר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תש"פ

הרב שמואל אליהו: מנדלבליט נפל בפח הנרטיב הרפורמי-ערוץ 7
הרב שמואל אליהו
צילום: יוני קמפינסקי

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, מתייחס בראיון לערוץ 7 לסוגיית המחלוקת סביב מתן אפשרות לנשים להיבחן במבחני סמיכה לרבנות.

כזכור היועץ המשפטי לממשלה קבע כי יש לאפשר להן להיבחן ומנגד פרסמה הרבנות הראשית הודעה תקיפה לפיה המסורת היהודית וההלכה אינן מאפשרות הכשרת נשים לרבנות, ואם תחויב הרבנות לאפשר מהלך שכזה יושבת כלל מערך הסמכת הרבנים בישראל.

את דבריו פותח הרב אליהו בנימה זהירה. "צריך כאן זהירות לא ליפול בפח", הוא אומר. "לימוד תורה של נשים זה דבר מקסים ונפלא והיותן של נשים רבניות שמלמדות תורה ועוסקות בתורה זה נפלא ביותר. זכיתי להיוולד לאימא שהייתה רבנית שלימדה הרבה תורה, רעייתי מלמדת תורה ובנותיי זוכות ללמוד וללמד הרבה תורה. אין דבר טוב מזה. אין רע בלימוד תורה וככל שיותר טוב יותר. כך אנחנו מחנכים את הבנות במדרשה בצפת. לא זו הסוגיה. כך זה היה מאז ומקדם".

לדברי הרב אליהו "הפח שנפל בו מנדלבליט הוא פח אחר". הרב סבור כי מקורה של כל הסערה הוא ניסיון להעתיק לישראל את הטעות של הרפורמים והקונסרבטיבים, "הם רוצים להביא רבות ולא רבניות. רבות זה משהו הזוי שהמציאו בארה"ב ונכשל שם כישלון מטורף. רוב מוחלט של הנוער הרפורמי והקונסרבטיבי זרק את כל הקרקס הזה והודיע שזה לא לרוחו. בתי הכנסיות שלהם מתרוקנים ומוכרים אותם לכנסיות. זה דבר שלא מחזיק. אנשים מזהים מהי אמת ומהו שקר ופשוט זרקו את זה החוצה, אז לייבא את הסחורה הפגומה הזו לארץ? מי צריך?".

ואולי יש מקום לקבוע סטנדרט אורתודוקסי לבחינת רבניות על מנת לקבל הסמכה לרבנות? "יש רבניות וכל מה שצריך אם רוצים למסד את מעמד הרבניות זה דבר נפלא. יש לנו איגוד רבניות שעושות הרבה ומלמדות הרבה ותענוג לראות את הצמיחה המופלאה שלהן, לא רק שם אלא בכל המדרשות בארץ".

"האם מר מנדלבליט יש ושמע את כל נשות המדרשיות לפני שהוא נתן את ההנחיה שלו, או שהוא ישב רק עם קומץ צעקניות מהתנועה הרפורמית? עם מי הוא ישב. הרי התנועה הרפורמית בישראל היא קמצוץ. יש להם בארץ עשרים או שלושים בתי כנסת שפתוחים בעיקר בחגים, מתוך 12,000 בתי כנסת. קמצוץ שבקמצוץ, ואיתם הוא ישב לפני שקיבל החלטה במקום לשבת עם אלפי בנות שיושבות ולומדות תורה? זה משהו שמגיע מהמקומות ההזויים וכשמשהו מגיע ממקומות הזויים מתקבלת התשובה המתאימה".

על הגורם שהוביל את מנדלבליט, דווקא בהיותו אדם שומר מצוות, להגיע למסקנה שכזו, מעלה הרב אליהו השערה: "אולי אלה החברים שלו שמסובבים אותו והביאו אותו לבלבול".

עוד תוהה הרב אליהו, כחבר מועצת הרבנות הראשית שלא שמע על דיון כלשהו שקיים היועמ"ש עם אנשי הרבנות הראשית בנושא זה: "מעולם לא שמעתי אותו מסביר את עמדתו. מה הוא מנחית הוראות מלמעלה? מה אתה? כולך יועץ. חשוב ומכובד אבל דחילק, מאיפה באת לשנות סדרי בראשית בהינף יד, בחתימת קולמוס?".

הרב אליהו חותם את דבריו בקביעה לפיה אנשי עולם התורה וההלכה אינם מחכים ליועמ"ש כדי להאדיר את לימוד התורה של נשים. "אנחנו בעד לימוד תורה של נשים וכמה שיותר יותר טוב. לא חיכינו למנדלבליט שיגיד לנו את התורה הזו מסיני, היא ירדה כבר עם משה רבנו, 'כה תאמר לבית יעקב' זה הנשים, ולא צריך את היועצים המשפטיים כדי שיגידו לנו איך ללמוד תורה. קצת ענווה".