אירוע זיכרון לקרבנות הקורונה היהודים

יהודי אירופה יקיימו אירוע זיכרון וירטואלי לזכר מי שקיפחו את חייהם לאחר שחלו בנגיף הקורונה ברחבי היבשת.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תש"פ

אירוע זיכרון לקרבנות הקורונה היהודים-ערוץ 7
הרב מנחם מרגולין,
צילום: יוני קמפינסקי

מגפת הקורונה פגעה קשות בקהילות היהודיות ברחבי אירופה שמאז תחילת המשבר סופרים כבר אלפי מתים ונדבקים.

בצרפת לבדה מספר המתים בקרב הקהילה היהודית הענפה מוערך בלמעלה מ-600.

האתגרים הלוגיסטיים שיצרו נהלי הבידוד במדינות אירופה הקשו על קהילות יהודיות רבות מרחבי היבשת להתייחד עם קורבנות הקורונה ובמקרים רבים אף להגיע להלוויות של יקיריהם שנפטרו.

לצד ההתמודדות עם נזקי המגפה, קהילות יהודיות רבות ברחבי היבשת מדווחות על עליה מדאיגה בתעמולה אנטישמית המייחסת את נגיף הקורונה ליהודים ועל חששות מקיצוצים אפשריים של ממשלות בתקציבי אבטחת מוסדות יהודים.

על מנת להתגבר על האתגר ולאפשר ליהודי אירופה להתייחד עם זיכרון יקיריהם, יזם יו"ר "מרכז רבני אירופה" ו"איגוד הארגונים היהודים באירופה", הרב מנחם מרגולין את קיומו של אירוע זיכרון וירטואלי לזכר קורבנות הקורונה היהודים שיתקיים על גביי פלטפורמת הזום מחר (רביעי) בשעה 21:00.

לקראת האירוע הודיע יו"ר קק"ל דני עטר כי עץ יינטע לזכר כל אחד מקורבנות הקורונה היהודים ביער אירופה של קק"ל.

האירוע יכלול דברים שתישא שרת התפוצות, עומר ינקלביץ', בשם ממשלת ישראל והקראת תפילת יזכור ופרקי תהילים מפיהם של הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

עוד יישאו דברי זיכרון וישתתפו באירוע, ראשי קהילות יהודיות אירופאיות בולטות: נשיא הקונסיסטואר בצרפת ג'ואל מרגי, נשיא הקהילה היהודית בבלגיה פיליפ מרקוויץ, הרב הראשי של פאריז מישל גוגנהיים הרב הראשי של רומא, ריקארדו די סג'ני, נשיאת הקהילה היהודית של רומא רות דורגלו, מנכ"ל פדרציית בתי הכנסת של בריטניה אבי לאזרוס, יו"ר הקהילה היהודית של מילאנו, מילו הסבני, סגן נשיא הקהילה היהודית של מדריד, אנדי ארגס, יו"ר הקהילה היהודית של ברצלונה, ריימונד פוראדו, נשיאת פורום הארגונים היהודים של אטוורפן, רג'ינה סוקוולסקי-סוזני ועוד עשרות ראשי קהילות וארגונים יהודים מכל רחבי אירופה.

יו"ר "מרכז רבני אירופה (RCE) ואיגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין שיזם את אירוע הזיכרון מציין כי "בדומה לאסונות נוספים שפקדו את העם היהודי, מגפת הקורונה אמנם פגעה קשות בקהילות יהודיות רבות ברחבי אירופה אך חיזקה אצל כולנו את האמונה שכל ישראל ערבים זה לזה. במקביל להתמודדות עם המשבר הנורא, אנו עדים מידי יום לחוזקה של הנפש היהודית ולאין ספור מעשי חסד וערבות הדדית בתוך הקהילות היהודיות ברחבי היבשת. וכך, אירוע הזיכרון שאנו נקיים נועד מצד אחד להנציח את קורבנות המגפה ומצד שני לחזק את ידיהן ולהוקיר את פעילותן של הקהילות היהודיות של אירופה".