ביידן: אחזיר את ארה"ב לארגון הבריאות העולמי

לאחר האיומים: הנשיא טראמפ הודיע לאו"ם ולקונגרס כי ארה"ב פורשת מארגון הבריאות העולמי. ביידן: "אחזיר את ארה"ב לארגון".

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תש"פ

ג'ו ביידן
ג'ו ביידן
צילום: רויטרס

ארה"ב פורשת מארגון הבריאות העולמי. הנשיא טראמפ הודיע לאו"ם ולקונגרס כי ארה"ב החליטה לפרוש מארגון הבריאות העולמי בעקבות משבר הקורונה והטענות של טראמפ כי ארגון הבריאות העולמינכשל בתפקידו ושיתף פעולה עם סין בהסתרת התפרצות המגיפה והסכנה שנשקפה לעולם בסוף השנה שעברה.

סטפן דוג'ריק, דובר מזכ"ל האו"ם, אישר כי ארה"ב הודיעה על הפרישה, שתיכנס לתוקפה החל מתאריך 6 ביולי 2021. "המזכ"ל נמצא בשלב של בדיקה מול ארגון הבריאות העולמי האם מתקיימים כל התנאים לנסיגה כזו. תנאים אלו כוללים מתן הודעה מקדימה שנה לפני הפרישה ועמידה מלאה בתשלום התחייבויות כספיות", אמר דובר מזכ"ל האו"ם.

הסנאטור רוברט מננדז, הסנטור הדמוקרטי הבכיר בוועדת קשרי החוץ בקונגרס, אישר גם הוא בטוויטר את פרישת ארה"ב מהארגון: "הקונגרס קיבל הודעה כי נשיא ארה"ב הוציא רשמית את ארה"ב מארגון הבריאות העולמי בעיצומה של המגיפה. זה משאיר אמריקאים חולים ואמריקה לבדה".

ההחלטה של טראמפ מגיעה לאחר שהנשיא האמריקאי כבר עצר את המימון של ארה"ב לארגון הבריאות העולמי בחודשים האחרונים, והפנה טענות קשות לראשי הארגון על כך ש"שיתפו פעולה עם בייג'ינג בהסתרת מימדי המגיפה".

טראמפ טען כי ראשי ארגון הבריאות העולמי לא הזהירו את העולם מפני הסכנה כי המגיפה עלולה להתפרץ ברחבי העולם, ויכולים היו למנוע מאות אלפי קורבנות. המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, הודיע כי אם ינצח בבחירות הוא מתכוון "להחזיר את ארה"ב לארגון הבריאות העולמי עוד לפני שהפרישה תיכנס לתוקף בעוד שנה".