סערה פוליטית
הליכוד יצביע בעד ועדת חקירה לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים

יו"ר הקואליציה הודיע כי הליכוד יצביע בעד הקמת ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטים שהעלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה שבאופוזיציה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תש"פ

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר הודיע בצהריים (רביעי) כי הליכוד יצביע בעד הצעת חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים.

במפלגת כחול לבן הודיעו בתגובה כי יתמכו בהצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת רכש הצוללות. ״הצבעה בעד הקמת ועדת חקירה לשופטים היא הכרזת מלחמה נגד הדמוקרטיה הישראלית״, אמרו במפלגתו של בני גנץ.

שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן אמר כי החלטת הליכוד להצביע בעד ועדת חקירה לשופטים בישראל היא "יריקה בפניה של הדמוקרטיה הישראלית ומערכת אכיפת החוק. עבורנו זהו דגל שחור ולא נסכים למהלך כזה".

שר התקשורת יועז הנדל וחבר הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ) הגיבו "האופוזיציה מנסה להטריל את הקואליציה ולקחת את ישראל לבחירות בזמן משבר. לא ניתן לזה יד'', אמרו בסיעת דרך ארץ. ''יש לנו כרגע רק מטרה אחת: לעצור את שרשרת ההדבקה ולהציל את המשק הישראלי מקריסה. הבקשה לבדוק ניגודי עניינים מוצדקת, אך זה לא הזמן ולא הדרך".

לאור החלטת הליכוד לתמוך בהקמת הוועדה לבדיקת השופטים, גם הסיעות החרדיות צפויות להצביע בעד ההצעה שהגישו ח"כ סמוטריץ' וסיעת ימינה.

''‏שופטי העליון רומסים באופן שיטתי את זכויות הציבור החרדי", אמר סמוטריץ' מוקדם יותר, ''בפגיעה במופעי תרבות בהפרדה, בביטול שיטתי של הסדרי הגיוס שנקבעים בכנסת, ועוד. היום יכולים נציגי המפלגות החרדיות לאזן את המשוואה ולהצביע בעד הצעתי להקים ועדת חקירה לבחינת ניגודי העניינים של שופטי העליון. מצפה שיצביעו בעד''.

יו״ר הכנסת יריב לוין שיתמוך בהקמת ועדת החקירה אמר כי תמו הימים בהם הכנסת חששה לבקר את מערכת המשפט.

לדבריו, ״הימים שבהם הכנסת חששה מלבקר את מערכת המשפט חלפו. עצם הדיון שיתקיים היום במליאת הכנסת בהצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא ניגוד העניינים בבית המשפט העליון והתמיכה הבלתי מבוטלת שההצעה זוכה לה, הם שבירה של מחסום נוסף בדרך לביקורת פרלמנטרית אפקטיבית על הדברים הטעונים תיקון ברשות השופטת״.