הופלה ההצעה להקמת ועדת לחקירת ניגודי העניינים של השופטים ערוץ כנסת

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את הצעת חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים של שופטי בית המשפט העליון.

54 ח"כים הצביעו נגד, 43 בעד. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מהצבעה וכך גם ח"כים ושרים נוספים מהליכוד. ישראל ביתנו התנגדה להקמת ועדת החקירה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לנפילת ההצעה, ''נפל דבר בישראל, קואליציית ליברמן-טיבי-יזבאק-לפיד ובורחי הליכוד חברו יחד לבצר את כוחו של בג"ץ על חשבון אור השמש וניקיון הכפיים של השופטים. אור השמש מחטא, הם בחרו להשאיר את מדינת ישראל בחושך''.

לא רמיסת הזהות היהודית, לא המסתננים, לא הפגיעה בביטחון ישראל מעניין אותם. רק ביצור מעמדו של בג"ץ והרצון שלהם, כל אחד מסיבותיו, להיות יקירי מערכת המשפט ולא להרגיז אותה חלילה. יום עצוב למדינת ישראל. ידע הציבור ויבוא חשבון.

שר המשפטים אבי ניסנקורן מכחול לבן תקף לפני ההצבעה: "אני מתבייש בכנסת ישראל. רגע אני אדייק, אני מתבייש בהצעה של חבר הכנסת סמוטריץ'. אני מתבייש בליכוד שנכנע לימינה. אני מתבייש שראש הממשלה הורה לחברי הליכוד להצביע בעד הצעת החוק הזו".

ח"כ סמוטריץ': אפשר להשפיע מהאופוזיציה חזקי ברוך

ח"כ סמוטריץ' אמר בדיון במליאה: "תחליפו את השם חיות בשם דרעי או בשם סמוטריץ' - ומיד תהיה חקירת משטרה על ניגודי עניינים. תחליפו את השם דוד חיות (בעלה של הנשיאה אסתר חיות) בשם דוד שמרון ותקבלו מיד כותרות".

שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן אמר כי החלטת הליכוד להצביע בעד ועדת חקירה לשופטים בישראל היא "יריקה בפניה של הדמוקרטיה הישראלית ומערכת אכיפת החוק. עבורנו זהו דגל שחור ולא נסכים למהלך כזה".

שר התקשורת יועז הנדל וחבר הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ) הגיבו "האופוזיציה מנסה להטריל את הקואליציה ולקחת את ישראל לבחירות בזמן משבר. לא ניתן לזה יד'', אמרו בסיעת דרך ארץ. ''יש לנו כרגע רק מטרה אחת: לעצור את שרשרת ההדבקה ולהציל את המשק הישראלי מקריסה. הבקשה לבדוק ניגודי עניינים מוצדקת, אך זה לא הזמן ולא הדרך".

''‏שופטי העליון רומסים באופן שיטתי את זכויות הציבור החרדי", אמר סמוטריץ' מוקדם יותר, ''בפגיעה במופעי תרבות בהפרדה, בביטול שיטתי של הסדרי הגיוס שנקבעים בכנסת, ועוד. היום יכולים נציגי המפלגות החרדיות לאזן את המשוואה ולהצביע בעד הצעתי להקים ועדת חקירה לבחינת ניגודי העניינים של שופטי העליון. מצפה שיצביעו בעד''.

סמוטריץ' לח"כים החרדים: הבטחתם לבוחרים שלכם, תקיימו!

יו״ר הכנסת יריב לוין שתמך בהקמת ועדת החקירה אמר כי תמו הימים בהם הכנסת חששה לבקר את מערכת המשפט.

לדבריו, ״הימים שבהם הכנסת חששה מלבקר את מערכת המשפט חלפו. עצם הדיון שיתקיים היום במליאת הכנסת בהצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא ניגוד העניינים בבית המשפט העליון והתמיכה הבלתי מבוטלת שההצעה זוכה לה, הם שבירה של מחסום נוסף בדרך לביקורת פרלמנטרית אפקטיבית על הדברים הטעונים תיקון ברשות השופטת״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו