ארכיון
ארכיון צילום: דובר צה"ל

עו"ד גיא קונפורטי, מנכ"ל עמותת נדן - סיוע משפטי לחיילים בחובה, הציג השבוע בכנסת נתונים מטרידים מאוד על מצוקתם הכלכלית של חיילים בודדים שמשכורתם ודמי הקיום שלהם מעוקלים על ידי הבנקים.

"מדובר במצוקה שאינה חדשה, והמערכת הצבאית מתמודדת איתה מדי יום", אומר עו"ד קונפורטי. "מה שקורה הוא שיש קבוצה של חיילים, גם לא בודדים, שסובלים ממצוקות כלכליות, הם מגיעים לחובות שתופחים, והנושים, בדרך כלל חברות סלולאר, בנקים וחברות אשראי, מנהלים מולם הליכים והרבה פעמים החיילים בכלל לא מודעים לכך שמתנהלים מולם הליכים".

הסיבה לכך שחיילים לא מודעים להליכים נובעת ממספר סיבות: "הרבה פעמים החיילים לא מתגוררים בבית ולא מקבלים דואר בצורה תקינה. הרבה פעמים מנסים להשיג אותם טלפונית ולא מצליחים כי הם בתרגילים בשטח או בטירונות, וכשאין מענה הנושים עוברים לשלב התביעה המשפטית".

"כחלק בלתי נפרד מהליך ההוצאה פועל, הוא שאחרי שעובר פרק זמן מטילים עיקול מבלי שהחייל יודע שישנו חוב כלשהו. החייל מגלה זאת מאוחר מדי דרך הבנק", אומר קונפורטי ומציין כי "זה יכול להיות גם עיקול על רישיון הנהיגה ותיתפס בכביש או אם מדובר בנהג צבאי מערכות צה"ל יקבלו עדכון על שלילת הרישיון וכך חייל מגלה את זה. זה יכול להיות מגבלות על שימוש בצ'קים ואשראי, הכול תלוי בפרק הזמן של התעלמות לכאורה מהתראות המערכת".

"עבור חיילים, בעיקר חיילים בודדים, זה יכול להיות משהו מאוד הרסני, כי חיילים נמצאים הרבה פעמים בשטח או בבסיס והם צריכים שבבנק יהיה כסף לתשלום חשבונות שונים, שכירות, ארנונה, חיובי אשראי ועוד. כשיש עיקול על תשלומים שמגיעים מהצבא, כסף שאמור להיות מוגן על פי חוק ולא לעבור לגורם אחר, כשיש עיקול על הכספים הללו רשת הביטחון שלהם לא קיימת וכך חוב אחד הופך לכמה וכמה חובות. אם כספי נבלעו לתוך עיקול חייל לא יכול לשלם שכירות וחשבונות אחרים".

לדברי עו"ד קונפורטי דרוש למעשה פתרון שיבטיח שכספי משכורת לא יעוקלו, ולמעשה בישיבה אתמול בוועדה בכנסת התמקדה בניסיונות למצוא מענה טכנולוגי ש"יצבע" את כספי התשלומים שמקבל החייל, כך שבאמת, בהתאם לחוק, הכספים לא יעוקלו ולא יגיעו לגורם אחר למעט החייל עצמו.

קונפורטי מספר כי עד היום במקרים בהם התבקש לסייע במציאת פתרון מול הבנקים נמצאו פתרונות מקומיים לאחר שהובהר דרך מערכת הת"ש שאכן מדובר בכספי משכורת המוגנים מעיקולים. "ביקשנו שיימצא פתרון טכנולוגי שיחסוך את עגמת הנפש שנגרמת בעקבות העיקול הזה", הוא אומר ומציין כי "הפעולות לעיקול נעשות בצורה ממוחשבת ויש למצוא דרך שבה הבנקים ידעו לסמן את הכסף".

קונפורטי מדגיש כי לא מדובר בפיתוח של פתרון לא קיים, אלא במענה שקיים מול אוכלוסיות אחרות שכספיהן מוגנים. בין השאר מדובר באבטחת הכנסה, קצבאות שארים ועוד. "המערכת הבנקאית יודעת לצבוע את הכספים ולא לגעת בהם. גם את התשלומים לחיילי צה"ל צריך לצבוע כדי שלא יעברו לגוף אחר", הוא אומר.

במהלך הישיבה בכנסת הועלתה מצוקת החיילים בפני הגורמים הרלוונטיים בבנק ישראל, אצל המפקח על הבנקים, באיגוד הבנקים ועוד והוחלט כי אכן תיבדק האפשרות לפעול דרך שירות טכנולוגי שכזה. עו"ד קונפורטי מספר כי נציגי המערכת הבנקאית ציינו בדיון שאינם מכירים את הבעיה כבעיה רוחבית, וזאת ככל הנראה משום שבכל מקרה ומקרה לגופו מאותר פתרון מקומי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו