"תביעה פלילית תבלום אלימות שוטרים"

עו"ד שנקר: 'תביעות נזיקיות לא ישימו קץ לתופעת אלימות השוטרים אלא דווקא תביעות פליליות שפיצוי גבוה בצידן'. האם נקבל משטרה חוששת?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תש"פ

ארכיון
ארכיון
צילום: יהונתן ולצר/TPS

שוב עולה לכותרות תופעת אלימות השוטרים, והפעם העילה היא אכיפת חבישת המסיכות. יותר ויותר תיעודים מצולמים של התנהגות בעייתית לכאורה של שוטרים מתסיסים את הרשת. עורכת הדין יוליה שנקר, מתמחה בדיני נזיקין וביטוח, סבורה כי המענה הוא תביעות פליליות ומשמעתיות נגד השוטרים הנחשדים כאלימים.

"כדי שנשים סוף לתופעה הזו לא נוכל להסתפק בתביעות נזיקיות, כי בסופו של דבר, כפי שרואים מתחומים אחרים, לא תמיד קנסות מרתיעים מספיק. דרוש משהו מערכתי גדול יותר", אומרת עו"ד שנקר ומסבירה: "תביעה פלילית או משמעתית שיכולה להיות מוגשת נגד השוטר על התנהלות בלתי הולמת בנסיבות העניין, מרתיעה יותר מקנסות שמסתכמים לפעמים בכמה אלפי שקלים בודדים בעוד תביעה נזיקית יכולה להסתכם בכמה מאות אלפי שקלים".

"אם נשברה יד במהלך אירוע שבו אלימות שלא הייתה נצרכת כי התובע לא התנגד למעצר או לא התנגד להציג מסמכים, הוא יוכל לתבוע תביעה נזיקית אזרחית. אם נותרה נכות זה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ואם נותרה נכות נפשית והפסד שכר זה יכול להגיע למאות אלפים. כאשר מדובר בתביעה נזיקית המשטרה תבחן אם היא רוצה לתת ייצוג לאותו שוטר או לחילופין אם הוא חרג מסמכותו אולי היא תסיר את המחויבות שלה כלפיו ותיתן לו להתמודד לבד בזירה הזו, וזה בוודאי ירתיע שוטרים".

האם תביעות גבוהות שכאלה ומציאות שבה שוטרים יתייצבו לבדם מול התביעה לא יגרמו למשטרה להיות מעוקרת מכוח ולשוטרים לחשוש לפעול בתקיפות? האם לא נגיע בעקבות כך למציאות בה שוטרים יעדיפו שלא להתמודד עם משימות על מנת שלא להסתבך?

"בידי שוטרים יש הרבה כוח וסמכות. כמו כל אדם, במיוחד שוטרים שניתן להם הכוח במסגרת החוק, הם צריכים להפעיל כוח באופן מחושב", משיבה שנקר ומציינת כי גם בתביעות נגד רשלנות רפואית לא ניתן לטעון שתביעות בסכומים גבוהים ימנעו טיפולים. "נכון שזה מרתיע, אבל אם אין ברירה חייבים להגיש תביעה כדי שהמקרים הללו לא יחזרו. המערכת צריכה לקחת את הדברים תחת הפיקוח שלה. לתת הנחיות מדויקות לשוטרים שעובדים בשליחות. אנחנו מעריכים את העבודה של השוטרים. רבים מהם עושים עבודה נאמנה וישנם שוטרים שפוגעים בשמם הטוב של שוטרים שפועלים בסדר וצריך להביא אותם לדין ושישלמו פיצויים למי שניזוק".