הופלה ההצעה להקמת ועדת לחקירת ניגודי העניינים של השופטים ערוץ כנסת

כלפי חוץ הם הציגו תמיכה אולם ברגע האמת הם ברחו: ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטי העליון נפלה לאחר שלפחות 13 חברי כנסת מהליכוד ומש"ס נעדרו מהמליאה.

בין השרים וחברי הכנסת של הליכוד שנעלמו מהמליאה: השרים ישראל כץ, חיים כץ, מירי רגב, יולי אדלשטיין, השר אוחנה וכמובן ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בש"ס נעדרו השר אריה דרעי, סגן השר יצחק כהן וחבר הכנסת משה ארבל.

ח"כ מתן כהנא: שוב הליכוד התקפל בפני כחול לבן

בסיעת ימינה הגיבו להתנהלות הקואליציה בהצבעה שבה נפלה ההצעה להקים ועדת חקירה לבדיקת ניגודי העניינים של שופטי העליון. "למה מצביעים ימין ומקבלים שמאל? חסרו 11 קולות כדי להקים ועדת חקירה על השופטים. 13 ח״כים מהליכוד ומש״ס נעדרו בהוראת נתניהו ודרעי. אל תספרו לנו יותר שאתם באמת בעד שינוי במערכת המשפט", לשון תגובת ימינה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב ''נפל דבר בישראל, קואליציית ליברמן-טיבי-יזבק-לפיד ובורחי הליכוד חברו יחד לבצר את כוחו של בג"ץ על חשבון אור השמש וניקיון הכפיים של השופטים. אור השמש מחטא, הם בחרו להשאיר את מדינת ישראל בחושך.

"לא רמיסת הזהות היהודית, לא המסתננים, לא הפגיעה בביטחון ישראל מעניין אותם. רק ביצור מעמדו של בג"ץ והרצון שלהם, כל אחד מסיבותיו, להיות יקירי מערכת המשפט ולא להרגיז אותה חלילה. יום עצוב למדינת ישראל. ידע הציבור ויבוא חשבון".

ח"כ סמוטריץ' במליאת הכנסת ערוץ הכנסת

כאמור, מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את הצעת חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים של שופטי בית המשפט העליון.

54 ח"כים הצביעו נגד, 43 בעד. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מהצבעה וכך גם ח"כים ושרים נוספים מהליכוד. ישראל ביתנו התנגדה להקמת ועדת החקירה.

שר המשפטים אבי ניסנקורן מכחול לבן תקף לפני ההצבעה: "אני מתבייש בכנסת ישראל. רגע אני אדייק, אני מתבייש בהצעה של חבר הכנסת סמוטריץ'. אני מתבייש בליכוד שנכנע לימינה. אני מתבייש שראש הממשלה הורה לחברי הליכוד להצביע בעד הצעת החוק הזו".

ח"כ סמוטריץ' אמר בדיון במליאה: "תחליפו את השם חיות בשם דרעי או בשם סמוטריץ' - ומיד תהיה חקירת משטרה על ניגודי עניינים. תחליפו את השם דוד חיות (בעלה של הנשיאה אסתר חיות) בשם דוד שמרון ותקבלו מיד כותרות".

שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן אמר כי החלטת הליכוד להצביע בעד ועדת חקירה לשופטים בישראל היא "יריקה בפניה של הדמוקרטיה הישראלית ומערכת אכיפת החוק. עבורנו זהו דגל שחור ולא נסכים למהלך כזה".

שר התקשורת יועז הנדל וחבר הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ) הגיבו "האופוזיציה מנסה להטריל את הקואליציה ולקחת את ישראל לבחירות בזמן משבר. לא ניתן לזה יד'', אמרו בסיעת דרך ארץ. ''יש לנו כרגע רק מטרה אחת: לעצור את שרשרת ההדבקה ולהציל את המשק הישראלי מקריסה. הבקשה לבדוק ניגודי עניינים מוצדקת, אך זה לא הזמן ולא הדרך".

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו