הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

שר ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ, ענה אחר הצהריים (רביעי) להצעה לסדר בדבר גורלם של אתרי המורשת בתכנית המאה.

"אזור יהודה ושומרון הכולל שטח של כ-5,790 קמ"ר חזר להיות תחת שלטון ישראלי עם סיום מלחמת ששת הימים בשנת 1967. באזור זה מתוארת הפעילות של אבות האומה, כינונה של ממלכת ישראל ויהודה, עיקר פעילותו של עם ישראל לאחר שיבת ציון, בתקופת בית שני ולאחריו. בכל רחבי אזור זה פזורים אתרים היסטוריים וארכאולוגים רבים בעלי חשיבות רבה לתיעוד, ושימור התרבות והממצא הקדום", אמר הרב פרץ.

הוא פירט את המצב הקיים באתרים הללו. "בעוד אתרים מתחומים ותקופות אלו בשטחי שמחוץ לקו הירוק מטופלים ומוגנים על פי חוק בצורה שיטתית על ידי חקיקה, ותופעות של שוד והרס עתיקות מטופלות על ידי רשות העתיקות, וחלק מהאתרים מוכרזים ומנוהלים על ידי רשות הטבע והגנים, הרי שבתחומי יהודה ושומרון בהם לא חל החוק הישראלי, המציאות שונה. מגוון של חסמים ביורוקרטיים הכוללים אתגרי תיאום בין הגורמים הביטחוניים והאזרחיים, משפטיים הכוללים אי סדרים בהגדרות אכיפה וענישה באזור שלא חל עליו החוק הישראלי, ותקציביים הלא מאפשריים גיוס אמצעים לטיפול באתרי המורשת, יצרו מציאות שבה נהרסים ומושמדים אתרים בעלי חשיבות למדע בכלל ולמורשת היהודית והישראלית בפרט, המבטאים את עושר הלאומי והערך העולמי יוצא הדופן של המורשת המיוחדת בתחומי חבלי ארץ אלו".

הרב פרץ הוסיף, "פניתי במכתב דחוף לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בדרישה לטפל בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C ובתוך זה הדאגה לאתרי המורשת הנמצאים ביהודה ושומרון. בימים הקרובים אפגש עם ראש הממשלה נתניהו ושר הבטחון גנץ על מנת להעלות את הנושא בשיחות של תכנית המאה. אפעל לכך שבהצעת הממשלה על הריבונות יעוגן סעיף מיוחד עבור הטיפול והשימור של אתרי המורשת ביהודה ושומרון".

לדבריו לצד הפניות הוא גם פועל להסדרת אתרים. "כשר ירושלים ומורשת אינני ממתין רק לתכנית המאה. המשרד מבצע כיום הסדרה של אתרים אשר נמצאים בסכנה. בין האתרים אפשר למצוא את 'חלום יעקב' בבית אל, האצת עבודות בסוסיא, שימור תחנת הרכבת בסבסטיה וקידום פרויקט בעפרה. נוסף אליהם אני בוחן בימים אלו מסלול רגלי וגישה נוחה לאתר ארמונות החשמונאים הנמצאים יריחו. אתר זה, המשתרע על שטח של 120 דונם, בעל משמעות היסטורית גדולה שכן ישנם ממצאים רבים באתר המעידים על פעילותם של מלכי חשמונאי ועד ימי הורדוס".

"מעל לכל מה שתיארתי כאן, התכנון שלי לטפל בהקדם בהבאה של החלטת ממשלה שתאגם תקציבים ותייצר וועדה שתוציא לפועל בטווח קצר פעילות למניעת שוד והרס עתיקות ביהודה ושומרון ותפעל ליצירת עדכון חקיקה לקיים מנגנון לטיפול בתופעה, ולקידום שיקום שמירה ופיתוח אתרים באזורים אלו. הריבונות שלנו צריכה להיות במעשים ולא בדיבורים. אתרי המורשת הם החיבור שלנו למורשת ולהיסטוריה של עמנו ומחובתנו לדאוג לכך שהאתרים יהיו מונגשים לכל עם ישראל. איפה שנצעד שם לא תהיה שאלה של מי המקום", סיכם השר הרב פרץ.