יורם לס
יורם לסצילום: אלוני מור

נתוני התחלואה בנגיף קורונה ממשיכים לעלות כמו גם מספר המאושפזים. בעקבות כך, הממשלה נערכת להתמודדות עם מה שמסתמן כגל שני והטילה שורה של הגבלות חדשות על הציבור.

פרופ' יורם לס, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ומי שטוען בתוקף מתחילת הפרצות המגפה העולמית שמדובר בלא יותר מ'שפעת' שונה, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על ההתפרצות המחודשת.

פרופ' לס המשיך לדבוק בגישתו המקלה בסוגיית הקורונה, וטען כי "היה חורבן בית ראשון על שום דבר, לא היה גל ראשון, התמותה ירדה. אנחנו נמצאים בעיצומו של חורבן בית שני, בשלב הבא נצא לגלות. הגל הראשון נמצא במוח ההיסטרי של ה'סימן טובים' והבוס שלהם".

הוא הוסיף ואמר כי לוירוס הזה יש השפעות חברתיות קשות, "כולם במחלת נפש, לא היו דברים כאלה מעולם במגפות קודמות. מחלת נפש שקוראים לה חרדה, קשה מאוד להירפא ממנה אבל המספרים הם לא גדולים במיוחד".

הוא ציין כי "באירופה היה גל ראשון מאוד רציני, 15% בלבד גדול מהגל של שפעת 2018. בשביל 15% לא הורסים את העולם. ב-24 ארצות במערב אירופה, 300 מיליון בני אדם, 15% בלבד יותר ממגפת השפעת של 2018".

בן כספית ציין בפני מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר כי בתחילה הוא טען כי "התמותה נמוכה יותר, אח"כ היא דומה ועכשיו גדולה ב-15%. בארה"ב יש 3 מיליון נדבקים ומספר החולים הקשים גם עולה עכשיו בצורה דרמטית. כולם מדביקים את כולם, יש 239 מדענים שאומרים לארגון הבריאות העולמי שהווירוס הזה כן עובר באוויר. אולי תחזור בך?".

אך פרופ' לס התעקש, ואמר: "במזרח התיכון הנגיף לא פעיל. התמותה ירדה ב-115 בני אדם בחודש מרץ-אפריל-מאי בישראל, לא באירופה. בישראל מתו פחות מאשר באותה תקופה אשתקד. על זה חורבן על מיליוני אנשים? על זה? בחורף רגיל שהיה בשנה שעברה ולפני שנתיים 1,000 אנשים מתים מהסיבוכים של הנגיפים של החורף ואף אחד לא הורס את המדינה. מה שקורה עכשיו זה עוד פחות משהיה אז. הורסים את המדינה פעם שניה".

הוא התייחס לטענות כי דבריו הם שהובילו את הציבור בישראל להקל ראש במגפה וכפועל יוצא לנתוני התחלואה הגבוהים, והדגיש: "אני מקיים את כל חוקי המדינה, אני עוטה מסכה. מקפיד קלה כחמורה, שמירה על שלטון החוק זה תנאי לקיום משותף שלנו במדינה הזו".

ינון מגל ציין כי אמו חלתה בקורונה וכי על אף שעברו חודשים מאז ש'החלימה' היא עדיין לא התאוששה, על כך אמר לס: "לא מנהלים מדינה על חוויות אישיות. כל מה שאתה מספר לי קיים וידוע ב-218 מאמרים".

בהמשך, פרופ' לס התייחס לפחד שגובר בציבור: "אני לא כבש שטוף מוח, אני שם את ההיסטריה בצד. יש מי שדואג שיהיו פה כבשים מבוהלים שמחפשים מנהיג, היו משטרים כאלה גם בעבר. אני מדבר על עובדות, 1,000? אתה לא מבין מה קורה, מקפידים לקרוא להם חולים - הם בריאים.

"אין התפרצות, הם נדבקו כולם לפני חודש, מדברים בלשון הווה על דברים שקרו מזמן. הם חיוביים ומפרישים נגיף מת. אין במזרח התיכון תחלואה אמיתית של קורונה בכלל. המספרים הם שום דבר, אפס יחסית לגודל האוכלוסייה".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר אמר כי "זו מחלה מאוד מסוכנת, כמו ששפעת זו מחלה מאוד מסוכנת - למעט מאוד אנשים יחסית לגודל האוכלוסייה. אם היינו עכשיו שני רופאים הייתי מדבר על סערת הציטוקינים ועוד מילים של בית מרקחת. זה נגיף אחר, זו מחלה אחרת, יש לה תסמינים אחרים. אנשים לא מתעניינים בתסמינים וברפואה, הם רוצים לדעת האם אני הולך למות מזה או לא".

הוא הוסיף והתריע: "הסגר יהרוג יותר אנשים מהקורונה. יותר ימותו מהסגר מאשר מהקורונה, ומי שימות זה אנשים צעירים שמפרנסים משפחות. אין גל שני. יש סך הכול עליה במספר הנדבקים החיוביים כי הגדלנו את מספר הבדיקות".