זוכרים את נפטרי הקורונה, נלחמים בקונספירציה האנטישמית

נציגי יהדות אירופה התייחדו אמש עם קורבנות הקורונה ברחבי היבשת ודנו בהתמודדות עם הטענה האנטישמית שהיהודים הם שהפיצו את הקורונה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ז בתמוז תש"פ

הקהילות היהודיות ברחבי אירופה נפגעו קשות ממגפת הקורונה ומהאתגרים הלוגיסטיים והארגוניים שיצרו נהלי הבידוד הדרקוניים.

ראשי קהילות ורבנים שנטלו אמש חלק באירוע יזכור וירטואלי כלל אירופי שיזם הרב מנחם מרגולין, יושב ראש איגוד הארגונים היהודיים באירופה ויו"ר מרכז רבני אירופה, סיפרו בדמעות כי במקרים רבים נמנעה הלוויה יהודית לקורבנות המגפה וכי לנוכח הסגרים שהוכרזו במדינות השונות ברחבי אירופה, משפחות רבות נאלצו לוותר גם על קיום מנהגי אבלות כמו קיום השבעה ואזכרות לנספים.

הרב מרגולין ציין בפתיחת האירוע המרגש, "יהודי אירופה עודם נאלצים להתמודד עם אתגר כפול – האבל הכבד על הנספים מקרב הקהילות, שרבים מהם לא זכו לכבוד אחרון כראוי - מחד והמשך הקונספירציות האנטישמיות כאילו היהודים הם שהפיצו את המגפה מאידך. האתגר קשה במיוחד משום שבחלק מהמדינות אילוצי תקציב הביאו גם לצמצום האבטחה של כוחות הצבא והמשטרה על בתי כנסת ומוסדות יהודים".

בהמשך הדגיש הרב מרגולין כי יזם את האירוע הווירטואלי כדי לאפשר לקהילות היהודיות להעלות יחד את זכר הנספים במגפה, אך לא פחות חשוב – כדי להעביר מסר חיוני של אחדות וערבות הדדית, בתקווה שזכרם ומעשיהם הטובים של הנפטרים יעודדו את כל הקהילות להתלכד ולהבטיח את המשכיות החיים היהודיים באירופה, להוכיח גם לאנטישמיים כי "עם ישראל חי".

הרבנים הראשיים לישראל, הרב ישראל דוד לאו והראשון לציון, הרב יצחק יוסף שכיבדו את המעמד הווירטואלי בנוכחותם חיזקו את ראשי הקהילות והרבנים האירופאים ונשאו תפילה שהקהילות ימצאו נחמה בתפילה ולימוד התורה ויעצימו את זכר הנספים בהמשך הפחת החיים היהודיים ברחבי אירופה.

שרת התפוצות, ח"כ עומר ינקלביץ', ציינה במעמד היזכור כי כשם שיהדות התפוצות ניצבת תמיד לימין ישראל, כך גם מדינת ישראל הקפידה בחודשים קשים אלו לסייע ככל שהיה ביכולתה לקהילות היהודיות באירופה. המגפה מחייבת את כולנו ליישם הלכה למעשה את הציווי כל ישראל ערבים זה לזה, לשלב ידים ולשתף פעולה במטרה להבטיח את עתיד העם היהודי כולו – בישראל ובתפוצות. השרה דיווחה על גיבוש תוכנית אסטרטגית לחיזוק הקשר בין ישראל לתפוצות ולהגברת החינוך היהודי בקהילות.

יו"ר קק"ל, דני עטר, נעתר לבקשת יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה והכריז כי הקק"ל תיטע ביער אירופה, עץ לזכרו של כל אחד מהקורבנות היהודיים של שנספו ממגפת הקורונה בקהילות השונות.
מנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג פתח את האירוע בפרק תהילים ומייד לאחר מכן, הועברה בשידור חי מבית הכנסת הגדול של פריז, תפילות אל מלא רחמים וקדיש לזכר קורבנות הקורונה היהודים.

נשיא הקונסיסטואר, ארגון הגג הרשמי של יהודי צרפת, ג'ואל מרגי והרב הראשי של פריז, הרב מישל גוגנהיים, ציינו כי הקהילה היהודית בצרפת שילמה מחיר גבוה מאוד במהלך המגפה. "הערב כולנו זוכרים את יקירינו שכבר לא איתנו, ויודעים שעל אף הטרגדיה הנוראה ולמרות קשיי היום יום אנו חייבים להמשיך לחיות בסולידריות ולתמוך איש ברעהו. המגפה שבה ולימדה אותנו את קדושת החיים".

נשיאת הקהילה היהודית של רומא, רות דורגלו ויו"ר הקהילה היהודית של מילאנו, מילו הסבני סיפרו על הטרגדיות הנוראות שחוו בני הקהילות היהודיות באיטליה ועל אובדנם של רבים – צעירים כמבוגרים. החדשות הרעות ובשורות האיוב הפכו את חיינו ומידי יום איבדנו חברי קהילה – צעירים כמבוגרים ושכנים רבים. אנשי החברה קדישא עשו עבודת קודש, אך בחלק מהמקרים לא ניתן היה לקיים הלוויה כהלכתה ולא לקיים את מנהגי האבלות. ראשי הקהילו באיטליה ציינו כי אחת מנקודות האור בתקופה הנוראה היו גילויי הלכידות בתוך הקהילה והסיוע שהציעו קהילות יהודיות ממדינות אחרות, איגוד הארגונים היהודיים, הסוכנות היהודית ומשרד התפוצות של מדינת ישראל. ההקפדה היתרה שהנהיגו להגן על הקשישים בבית האבות של הקהילה הוכיחה עצמה וכל 100 הדיירים שרדו את התקופה, ציינו.

סגן נשיא הקהילה היהודית של מדריד, אנדי ארגס ונשיא הקהילה היהודית של ברצלונה, ריימונד פוראדו, סיפרו אף הם על החיים בצל המגפה וקבעו "הלקח החשוב ביותר שלמדנו מהמגפה הוא חשיבות הקשרים והערבות ההדדית בין כלל הקהילות היהודיות בספרד, אירופה, ישראל והעולם כולו. המגפה לימדה אותנו יום אחרי יום שאנחנו עם מיוחד. כל אחד חייב עתה לומר "הנני" ולעשות ככל יכולתו לשקם את הקהילה, להגביר את הפעילות החינוכית ולהראות לצעירי הקהילה את התקווה שבעתיד מלוכד יותר.

סגן נשיא מועצת הקהילות היהודיות בגרמניה, אברהם לרר ציין כי שיעור היהודים שנספו במגפה גדול משיעורם של היהודים באוכלוסייה שבקרבה הם חיים וכי עובדה סטטיסטית זו מהווה כר נרחב לתעמולה אנטישמית הטוענת כי היהודים הם מפיצי המחלה.

מנכ"ל פדרציית בתי הכנסת של בריטניה, הרב אבי לאזרוס ציין כי "502 מתוך ארבעים אלף הנפטרים בבריטניה היו יהודים, אלא שלא מדובר במספרים אלא בכל כך הרבה אנשים שכל אחד מהם עולם ומלואו, אנשי חינוך יהודי, ראשי קהילות וצעירים מבטיחים ופעילים שחסרונם כבר מורגש בחיים היהודיים בבריטניה"

נשיא הקהילה היהודית בבריסל, פיליפ מרקוביץ ונשיאת הארגונים היהודיים באנטוורפן, רג'ינה סלוצני, ציינו שניהם בהתרגשות כי הסולידריות והסיוע בבלגיה, ניכרו לא רק בתוך הקהילות היהודיות אלא גם בין היהודים לשכניהם הגויים. המגפה פגעה לא רק ביהודים אלא בתושבי העולם כולו. אנחנו חייבים לוודא שהמגפה לא תפגע בסולידריות שלנו כעם. עלינו לעמוד לצד חבריי הקהילות שלנו על מנת להבטיח עולם טוב יותר עבור ילדנו ועבור הזיכרון של חברינו שכבר לא איתנו".