הליכוד ברח

נראה שבליכוד יודעים להיאבק במערכת המשפט הדורסנית רק במקום שבו יש להם אינטרס פוליטי גלוי ומובהק.

עמנואל שילה , י"ז בתמוז תש"פ | עודכן: 07:27

הליכוד ברח-ערוץ 7
ממקומם באופוזיציה הם צפויים לחולל עוד הרבה טלטלות. בנט, סמוטריץ' ושקד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

1.

כל האוויר יצא השבוע מהבלון הנפוח של מלחמת הליכוד ונתניהו במערכת המשפט המושחתת. על מגש של כסף הוגשה לליכוד הזדמנות להעמיד במקומם את שופטי העליון. להזכיר להם שהם אינם מלאכי שרת נקיי דעת, נעלים מהמון העם ומנבחריו. להוריד ולו במעט את מפלס היהירות הגואה שלהם, ששובר בכל פעם שיאים חדשים של שתלטנות פולשנית ודורסנית אל תחומי קבלת ההחלטות של הכנסת והממשלה.

העיתונאי המוערך קלמן ליבסקינד חשף בסדרת כתבות מקרים רבים וחוזרים של שופטי עליון אשר הרשו לעצמם לעסוק בתיקים שבהם היה להם ניגוד עניינים מובהק, של קשר עם אחד מהצדדים או עם עורכי הדין המייצגים אותם.

סיעת ימינה בהובלת חבר הכנסת סמוטריץ' יזמה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את הנושא. מי היה מאמין שהליכוד, בהיעדרות פחדנית של מסה קריטית מבין חבריו, יכשיל את המהלך? מי חשב שהשר אמיר אוחנה, עד לא מכבר שר המשפטים והלוחם האמיץ בדורסנות החונטה המשפטית, ירשה לעצמו להיעדר? לאן נעלם השר יולי אדלשטיין, שאך לפני זמן קצר שופטי בג"ץ דרסו את סמכותו כיושב ראש הכנסת, ויחד עם אנשי כחול לבן הפכו אותו לאויב הדמוקרטיה והחוק שאינו ראוי להמשיך לכהן בתפקידו הממלכתי?

2.

נראה שבליכוד יודעים להיאבק במערכת המשפט הדורסנית רק במקום שבו יש להם אינטרס פוליטי גלוי ומובהק. קולם אינו נשמע כשמערכת המשפט מכתיבה החלטות שמאלניות בנושאים ערכיים ואידיאולוגיים.

הם נוטים להרכין ראש כאשר שופטי בג"ץ עושים הכול כדי לסכל את מדיניות הממשלה, לבטל את החלטות הכנסת ולהשאיר את דרום תל אביב חנוקה ממסתננים אפריקנים. הם אינם נוקפים אצבע מול שחורי הגלימות כאשר הללו מוחקים פעם אחר פעם את ההסדרים והחוקים שקובעת המערכת הפוליטית לשחרור לומדי תורה משירות צבאי. הם לא עשו כלום כשבג"ץ המוטה שמאלה הורה שוב ושוב להרוס בנייה בהתיישבות ללא הצדקה וללא טעם ותכלית. הם עומדים המומים כאשר נוטלי סמכות ההחלטה בלי לקבל אחריות לתוצאות כובלים את ידיו של צה"ל במאבקיו באויבי ישראל ובארגוני הטרור. הם אינם עושים דבר כששופטי העליון מבטלים שוב ושוב חוקים שחוקקה הכנסת, ואף נוטלים לעצמם את הסמכות לדון בביטולם של חוקי יסוד.

למאבק של ממש הם יודעים לצאת רק כאשר החונטה המשפטית פוגעת במנהיג שלהם, זה שבעשר שנות שלטונו גיבה את העריצות המשפטית ולא עשה דבר כדי לשים לה גבולות. "לא ביבי - לא חוקרים", טוענים בצדק תומכי ראש הממשלה נגד האכיפה הבררנית כלפיו לעומת היחס הסלחני ליריביו הפוליטיים. אבל הם עצמם נוהגים בשיטה דומה ביחסם למערכת המשפט, שיטת "לא ביבי - לא נאבקים". מי שנוהגים ככה משחקים לידי הטוענים שלא האמת והצדק מעניינים אותם וגם לא ערכי הציונות וההתיישבות, אלא רק השלטון, ההישרדות הפוליטית והרצון להיות מתוגמל על ידי המנהיג במשרות ובכיבודים.

התחקירים של ליבסקינד לא עסקו בנושאים הקשורים לפוליטיקה. הם חשפו התנהגות של שופטים המרשים לעצמם לשבת בדינם של אנשים וגופים שהם עצמם הצהירו על מניעתם מלדון בעניינם. מדובר בנוהל לא תקין, שהיה יכול להיות עילה לחקירה נגד כל בעל תפקיד אחר במערכות המדינה השונות. השופטים, הממונים על הצדק והיושרה, צריכים להיות נקיים מכל רבב יותר מכל גורם אחר במערכת - ובטח שלא פחות. במקום לנצל את ההזדמנות הנדירה לבחון את יושרתם של שופטי בג"ץ סביב נושא שאינו נגוע באינטרס פוליטי מובהק, הליכוד ונתניהו בראשו דאגו שוועדת הבדיקה הפרלמנטרית לא תקום. הם נזכרים לזעוק נגד עיוות המשפט רק כאשר מי שנפגע ממנו זה הם עצמם.

נכון, לא כל הליכודניקים ככה. יש כמה שלוחמים באופן עקבי נגד עיוותי מערכת המשפט. יריב לוין, הבולט שבהם, נאלץ לוותר על תיק המשפטים שכה רצה, לאחר שהתרשם שלא יזכה לגיבוי הנדרש מראש הממשלה כדי לחולל מהפכה של ממש במערכת המשפט.

3.

התירוץ העיקרי של הליכודניקים להחמצת ההזדמנות הנדירה הוא שהקמת ועדת חקירה על התנהלות השופטים הייתה מפילה את הממשלה. למעשה נראה שמדובר בחשש שווא. האיום של כחול לבן לפרק את הקואליציה הוא איום סרק. מצבה של כחול לבן בסקרים גרוע כל כך, שהיא לא הייתה יכולה להרשות לעצמה הליכה לבחירות בעת הזאת. גנץ וחבריו היו מתקשים גם לנמק בפני הציבור צעד חסר אחריות כזה. בשם המאבק בקורונה הם הפרו את הבטחתם המפורשת לבוחר שלא לשבת בממשלה תחת נתניהו, ואף פירקו את השותפות עם לפיד ויעלון. מה הם יכולים לומר לבוחריהם עכשיו - שבגלל התנגדותם לבדיקה פרלמנטרית של התנהלות בעייתית של שופטים הם מחליטים להוביל אותנו לבחירות?

הקמת הוועדה איננה הפרה של ההסכם הקואליציוני, וגם לא משנה סדרי בראשית. זה לא שמישהו הולך להקים כאן בית משפט מיוחד לחוקה, לחוקק פסקת התגברות, לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה בעל הכוח המפלצתי, לשנות את שיטת מינוי השופטים או לחולל כל צעד אחר מתוך שלל הצעדים הנדרשים וההכרחיים לריסון ההשתלטות המשפטית. ועדת חקירה פרלמנטרית לכל היותר הייתה קובעת נהלים של מותר ואסור בהתנהלות שופטים במצבים עדינים של ניגוד עניינים. במצבם הקשה בסקרים, לגנץ וחבריו לא הייתה שום אפשרות להצדיק את פירוק הממשלה על כך - לא בשבוע רגיל ובטח לא בשבוע שבו הממשלה שהם שותפים מלאים בה מאבדת דרך, רסן ושליטה במאבקה בקורונה ובהשלכותיה החברתיות והכלכליות. אבל הליכוד מצמץ ראשון, חשף את חששו מבחירות ובכך אותת לאנשי כחול לבן שהם יכולים לנצל את חולשתו גם בעימותים הבאים.

4.

אי אפשר שלא להתייחס גם למי שחוללו את כל המהומה הזאת - אנשי סיעת ימינה, שהוכיחו שוב את יכולתם לטלטל את הקואליציה השברירית ולגרום לה צרות צרורות.

נתניהו היה יכול לחסוך לעצמו את כל זה. אילו רק היה כובש את יצרו ונותן לבנט את תיק הבריאות שבו חפץ, מדינת ישראל הייתה נשכרת מניהול נמרץ ויעיל יותר של משבר הקורונה, והקואליציה שלו הייתה פטורה מלהתמודד עם המהמורות שאנשי ימינה צפויים להמשיך ולפזר בדרכה. בינתיים, ממקומם באופוזיציה, בנט מקים לעצמו קבינט צללים ומפזר הצעות והצהרות שמבליטות את כישלון הממשלה בטיפול בקורונה, בעוד סמוטריץ' מאגף מימין בתחום המשפטי וחושף את הפחד ואת אוזלת היד של הליכוד והקואליציה, ואת הפקרת החזית המשפטית בידי ניסנקורן וחבריו. הזלזול בציונות הדתית והרצון להביא על סיפוקו את יצר הפגיעה בבנט ובשקד גורם לנתניהו לפעול נגד האינטרס הפוליטי שלו עצמו.

עוד לא מאוחר לנסות לפעול לאיחוי הקרע הזה. צעד ראשון יכול לבוא דרך תמיכה במועמדותה של איילת שקד לחברות בוועדה לבחירת שופטים. יש להניח שבמקרה הזה שופטי בג"ץ, בניגוד לרמיזותיהם בעבר, לא יתעקשו על בחירת שקד כנציגת האופוזיציה, ויעדיפו לא להתערב אם תיבחר אוסנת מארק מהליכוד כנציגה שנייה של הקואליציה. אבל בלי לפגוע בכבודה של מארק, השיקול הענייני נוטה לטובת שקד, שעמדה שנים בראשות הוועדה והובילה בה הסכמות ובחירות מוצלחות. ראש הממשלה ישכיל לעשות אם יתמוך בשקד כצעד בונה אמון לאיחוי הקרע עם ימינה. אבל גם אם נתניהו לא יצליח להתעלות על עצמו, מאחורי הפרגוד יכולים חברי הליכוד שמכירים את יכולותיה של שקד להצביע על פי צו מצפונם. בכך הם יכפרו במשהו על ההתנהלות הבלתי חברית של נתניהו כלפי המפלגה היחידה בגוש הימין שנותרה מחוץ לקואליציה.

לתגובות: eshilo777@gmail.com