הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת הכנסת תתכנס ביום שלישי השבוע לדיון בבקשת שר ירושלים ומורשת, יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, להכריז עליו כמי שמתפצל מסיעת "ימינה" בכנסת.

מדובר בדיון קריטי, שעשוי לקבוע את עתידו הפוליטי של הרב פרץ, אף שככל הנראה כל החלטה שתתקבל בוועדה תגיע בהמשך לדיון בפני בג"ץ.

הפרשייה מתחילה עם מינויו של הרב פרץ לשר בממשלת נתניהו החמישית, הממשלה ה-35, בעוד יתר חברי סיעת ימינה, מטעמה נבחר לכנסת, נותרו באופוזיציה.

למרות שהצעד המתבקש באותו שלב מצד הרב פרץ היה להגיש בקשה לפיצולו של פרץ מהסיעה, הדבר לא נעשה. בפועל הפך פרץ לחבר בממשלה והצביע מאז בכנסת כמי שאיננו חבר סיעת ימינה, למרות שפורמלית נשאר חבר בסיעה.

הסוגייה התעוררה לאחר שעמותת "משמר הדמוקרטיה הישראלית" עתרה לבג"ץ בדרישה שזה יקבע שהרב פרץ הוא "חבר כנסת פורש".

בניגוד לסיטואציה של פיצול, פרישה היא אירוע בעל משמעויות קשות עבור חבר הכנסת שפרש. מי שעזב את סיעתו ללא שקיבל אישור לפיצול מוועדת הכנסת לא יכול להתמנות לשר באותה הקדנציה, וגם לא יכול להתמודד בבחירות הבאות במסגרת רשימה שחבריה היו חברים בכנסת היוצאת. משמעות קביעה לפיה הרב פרץ הוא ח"כ פורש היא שהוא לא יוכל להיות שר בכנסת הנוכחית ויהיה לו מאוד קשה עד בלתי אפשרי להיבחר לכנסת הבאה.

על פי ההערכות, הרב פרץ צפוי לצלוח את משוכת ועדת הכנסת. למרות שמדובר בהליך שבו באופן רשמי לא ניתן להטיל משמעת קואליציונית, הקואליציה צפויה להתגייס למענו ולקבוע שהוא מתפצל כחוק מסיעת ימינה.

עם זאת, העמותה שעתרה לבג"ץ צפויה במקרה כזה שלא לוותר על העתירה ולבקש משופטי בג"ץ לקבוע שבקשת הפיצול הוגשה באיחור, אחרי שהרב פרץ הפך בפועל כבר לח"כ פורש. במקרה כזה הכרעת השופטים תהיה זו שתכריע סופית אם הרב פרץ יוכל להישאר בממשלה או שהוא ייאלץ לעזוב את הממשלה, ולמעשה יסיים את הקריירה הפוליטית שלו.

לרעתו של הרב פרץ עומדת העובדה שהוא פעל בניגוד לעמדת סיעתו במשך שבועות ארוכים, ו"נזכר" להגיש את בקשת הפיצול רק לאחר הגשת העתירה לבג"ץ. לטובתו עומדת העובדה שעם חתימת ההסכם הקואליציוני הכריזה ימינה שתבקש מועדת הכנסת להתפצל מהרב פרץ, הכרזה שמשום מה לא מומשה. כמו כן עשויה להיזקף לטובתו גם העובדה שסיעת ימינה לא מצאה לנכון להגיש מיוזמתה לוועדת הכנסת בקשה להכריז על הרב פרץ כח"כ פורש, ככל הנראה עקב כך שבהיעדר פרישה המשיכה הסיעה לקבל מימון מפלגות גם עבור המנדט בו מחזיק הרב פרץ.