מחאה צהובה מול מגדל טראמפ
מחאה צהובה מול מגדל טראמפREUTERS/Shannon Stapleton

ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו צבע יחד עם פעילים שחורים ותומכיהם את הסיסמא Black Lives Matter ("לחיי שחורים יש ערך") על הכביש מול מגדל טראמפ במנהטן.

המחאה מהווה התרסה כלפי הנשיא טראמפ שתקף את ההפגנות האלימות בעקבות רצח העצור השחור ג'ורג' פלויד במיניאפוליס.

טראמפ התגורר במגדל שקרוי על שמו עד 2017, אז נכנס לבית הלבן. הנשיא מגיע למגדל לעיתים נדירים, כאשר הוא מזדמן לניו יורק.

בשבוע האחרון פורסמו תמלילים חדשים מחקירת מותו של ג'ורג פלויד, המגלים כיצד התעלמו השוטרים שחנקו אותו למוות מתחינותיו החוזרות ונשנות כי אינו מסוגל לנשום.

על פי התמלילים, שהוצאו ממצלמות הגוף שנשאו עליהם השוטרים, פלויד אמר לשוטרים לפחות 20 פעמים "איני יכול לנשום" והתחנן בפני השוטר דרק שובין כי יסיר את ברכו שלחצה על צווארו של פלויד.

בתגובה ענה לו שובין "אתה צריך הרבה חמצן על מנת לדבר". התמלילים מבהירים שפלויד ניסה לשתף פעולה עם השוטרים והודיע כי אינו מרגיש טוב. "הבטן שלי כואבת. הצוואר שלי כואב. הכל כואב. אני זקוק למים או משהו, בבקשה", אמר פלויד לשוטרים. לאחר מכן התחנן בפניהם שלא להכניס אותו לרכב המשטרה מאחר והוא קלסטרופובי.

כאשר השוטרים הבחינו כי פלויד מתעלף, התמלילים החדשים חושפים כי עוברי אורח שאלו אם לפלויד יש עדיין דופק. "הוא אפילו לא נושם כרגע. אתה חושב שזה מגניב?", שאל אחד מהם את השוטרים.

התמלילים מתפרשים על פני 82 עמודים, ומגלים גם את המילים האחרונות המצמררות בהן השתמש פלויד שניות לפני שאיבד את הכרתו, תוך שהוא בוכה. "אמא, אני אוהב אותך. תגידי לילדים שלי שאני אוהב אותם. אני מת", אמר פלויד בבכי לפני שאיבד את הכרתו.

השוטר דרק שובין מאשם ברצח מדרגה שניה ושלישית והריגה, בעוד שני השוטרים הנוספים שהיו איתו מואשמים בסיוע לרצח מדרגה שניה ובהריגה.