מני מזוז
מני מזוזצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם, העיר בשבוע שעבר לשופט בית המשפט העליון מני מזוז על היעדר גילוי נאות במסגרת דיון בעתירה לבג"ץ בה דן כשופט.

על פי הדיווח הבוקר (ראשון) ברשת ב' מדובר בתלונה שהגיש ארגון 'בצלמו' באמצעות המנכ"ל שי גליק נגד השופט מזוז, לאחר שזה דן בעתירה נגד משרד העבודה והרווחה בו מועסקת בתו של השופט בתפקיד בכיר.

העתירה, שעסקה בסוגיית הטיפול והאכיפה למניעת תאונות עבודה בענף הבניה בישראל, עסקה באופן ספציפי במינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית המהווה חלק מזרוע העבודה של המשרד, בעוד בתו של השופט מזוז, יעל מזוז, משמשת כראש המטה של הממונה על זרוע העבודה, מוטי אלישע.

השופט שהם החליט לברר את התלונה, למרות העובדה שחלפה למעלה משנה מפסק הדין, וזאת משום שלדבריו "קיימת סיבה מיוחדת המצדיקה את בירור התלונה".

"יש לתת את הדעת לחשיבותו של נושא ניגוד העניינים בקרב שופטי ישראל, אשר בא לידי ביטוי לאחרונה בסיקור תקשורתי נרחב, ומשכך סבורני כי נושא זה הינו בעל חשיבות רבה לאמון הציבור במערכת המשפט", הסביר השופט.

מזוז טען בתגובתו שנמסרה לנציב כי התלונה שהוגשה נגדו הינה חלק "מהמסע הציבורי תקשורתי נגד בית המשפט ושופטיו". מזוז הוסיף וכתב לנציב: "למען הסר ספק אדגיש, כי במהלך הטיפול והדיון בעתירה לא הייתה לי כל ידיעה בנוגע למעורבות כלשהיא של בתי בסוגיה זו".

השופט שהם לא קיבל את הסבריו של מזוז וקבע כי הוא שגה בכך שלא מסר בפתח הדיון גילוי נאות על כך שבתו משמשת בתפקיד בכיר במשרד העבודה והרווחה. לצורך כך ציטט השופט שהם את הנציב הקודם השופט אליעזר ריבלין שכתב: "אם יש ספק - אין ספק וחובת הגילוי מתקיימת".