לאן נעלם השכל הישר?

מה חשבו רבבות המפגינים שיצאו לרחובות תל אביב, מי לא בא למסיבת ההדבקה ההמונית, ומי שבר אמש גם את שיאי הפתטיות של עצמו? 4 הערות

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ' בתמוז תש"פ

לאן נעלם השכל הישר?   -ערוץ 7
אלפים מפגינים בתל אביב
איתן אלחדז/TPS

1. לא צריך להיות אפידמיולוג מומחה ולא כלכלן בכיר על מנת להבין שבסיפור של הקורונה עומק המשבר הכלכלי כעומק המגפה הבריאותית. יותר חולים - פחות כסף לכולם. משוואה פשוטה וברורה.

לכן קשה להבין מה חשבו רבבות המפגינים שהצטופפו אמש בכיכר רבין והרחובות הסמוכים אליה בתל אביב. האם מדובר בניסוי בריאותי חדשני להשגת חסינות עדר, או שמא במסיבת הדבקה חסרת אחריות שהמשתתפים בה, וגם כולנו, נשלם עליה מחיר אישי וכלכלי כבד בשבועות הקרובים?

נכון, על פי חוק מותר להפגין בכל מספר, אבל החוק לא מחייב להשעות את השכל הישר. לאן נעלם ההיגיון של יוזמי ההפגנה ומשתתפיה? האם מישהו מהם חושב שהחמרת קצב התפשטות המגיפה תסייע למישהו? האם היא תקל על הממשלה לסייע להם?

2. האזנה לנואמים וצפייה בדיווחים מההפגנה אמש מעלה את המסקנה הפשוטה הבאה: אם נתניהו היה מודאג אתמול בצהריים, הוא יכול עכשיו להירגע. מהפגנה מוצדקת (אף שלא חכמה) נגד מדיניותה הכלכלית האווילית של הממשלה מול משבר הקורונה, זו הפכה לעוד הפגנה אחת מאלף נגד נתניהו.

עוד פעם אותם אנשים מפגינים נגד ראש הממשלה. אולי עם מעט שחקני חיזוק הפעם. הבייס של תומכי הימין לא יצא אמש לרחוב. בין היתר, אגב, כי מארגני ההפגנה לא ספרו אותו. שומר שבת לא יכול היה להשתתף אמש בהפגנה, בטח לא בחלקה הראשון.

אז שוב קיבלנו הפגנה נגד נתניהו, עם אותן ססמאות וקריאות. זה מעייף, וזה עד היום לא הזיז קול אחד של תומכי נתניהו מימין לשמאל. במקום מחאה חברתית אמתית קיבלנו עוד הפגנת שמאל, בקושי השלטים השתנו.

3. המראות בלילה, לאחר ההפגנה, של מפגינים אנרכיסטים מתפרעים ברחובות תל אביב, רק הקצינו את הנתק הזה. בעל עסק קטן, עצמאי שעובד קשה למחייתו, בחיים לא יקח אבן וינפץ אתה שמשה של חנות או סניף בנק. הוא יודע היטב כמה קשה צריך לעבוד בשביל לתקן נזקים כאלו.

אנשים עובדים שמטה לחמם נשבר לא שוברים את מטה לחמו של מישהו אחר בתגובה. הם יודעים להעריך את פרנסתו של האחר, ומפגינים נגד הממשלה, לא בקריאה לנקמה.

ברגע שהמחאה הפכה להתפרעות אנרכיסטית היא איבדה את שאריות הלגיטימציה שלה והפכה לעוד אפיזודה חסרת חשיבות אמתית. חיקוי נלעג של מחאות ממחוזות אחרים שמעבר לאוקיינוס.

4. ואם חשבנו שלא יכול להיות יותר פתטי, מתברר שאחרי כל שיא של פתטיות יכול לבוא שיא נוסף, והחל מאמש מחזיקים בגביע הפתטיות בכירי כחול לבן, שניסו בעקביות, במהלך כל הערב, להסביר לנו שההפגנה בתל אביב היא בעצם הפגנה נגד תקציב חדש שנתי (שנתניהו רוצה) ובעד תקציב דו שנתי (שגנץ ואשכנזי רוצים).

תשמעו טוב חברי היקרים בכחול לבן: רואים לכם. לעשות פוליטיקה זה סבבה, להיאבק בתוך הקואליציה על מימוש ההסכם הקואליציוני זה לגמרי בסדר. אבל אם הייתם משקיעים חצי מהאנרגיה שאתם משקיעים בסוגיית התקציב הדו שנתי בלהפוך את השולחן ולדאוג שהממשלה תתחיל להזיז את עצמה בנושא הקורונה, אולי המצב פה היה טוב בהרבה.

שני רמטכ"לים לשעבר שעסוקים כל היום בלספר לעצמם ולכולנו סיפורי סבתא, במקום להתעסק בדבר החשוב היחיד - הסיפור של הקורונה והמשבר הכלכלי שבא בעקבותיה. אין עצמאי אחד שמעניין אותו אם התקציב הקרוב יהיה חד שנתי או דו שנתי. את קצה הזרת זה לא מזיז לאף אחד מאיתנו. אנחנו רוצים מענה למצוקות, לא פוליטיקה מגוחכת. אז תעזבו אותנו מההודעות המביכות שלכם, ולכו להתעסק במה שבאמת חשוב.