מה גרם לרב רבינוביץ' לשנות את דעתו ולעודד עלייה להר הבית?

נכדו של הרב נחום אליעזר רבינוביץ' סיפר היום (ראשון) מה גרם לסבו לשנות את דעתו ולעודד עלייה להר הבית. "עת לעשות לה' הפרו תורתך".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ' בתמוז תש"פ

הרב זכריה רבינוביץ', נכדו של הרב נחום אליעזר רבינוביץ', סיפר היום (ראשון) בהר הבית מה גרם לסבו לשנות את דעתו ולעודד עלייה להר.

לדבריו, כשאהוד ברק, ראש הממשלה דאז, שקל למסור את הר הבית לערבים, הרב רבינוביץ' הבין שצריכים לעודד עלייה להר בטהרה משום ש"עת לעשות לה' הפרו תורתך".

"הוא היה ממעודדי העלייה, אבל זה לא היה תמיד כך", אמר הרב זכריה רבינוביץ'. "היו הרבה שנים שהוא סבר שזה לא נכון לעלות להר, בגלל החשש שהדבר הזה יגרום לאנשים לעלות שלא בטהרה ולהיכנס למקומות האסורים ,אבל בשלב מסוים הוא שינה את דעתו".

"בתקופת ברק היו דיבורים על מסירת הר הבית כולו לידי עראפת ימח שמו", סיפר. "זה עמד על שולחן הדיונים. השאירו פינה קטנה בכותל, אבל הר הבית מסור לחלוטין. הקב"ה 'הקשה את לב פרעה', וברוך השם המשימה לא יצאה לפועל".

הוא המשיך, "באותה תקופה הועד הרבני (איחוד הרבנים למען ארץ ישראל, י"ג) שהתכנס עם השר לביטחון פנים דאז (שלמה בן עמי, י"ג), וישבו יחד ואמרו 'איך אתם מעלים בדעתכם דבר כזה, למסור את ההר' את המולדת של עם ישראל, את המקום הכי מקודש לידי הערבים'? אמר להם השר לבט"פ לאותו ועד רבני, 'תקשיבו, זה לא מעניין אף אחד, יש קומץ אנשים שעולה להר וזהו. אם זה כל כך חשוב לכם למה אף אחד לא מגיע לשם'"?

לדברי הרב רבינוביץ' הנכד, "הדבר זה עשה שינוי בדעתו והוא הבין ואמר 'עת לעשות לה' הפרו תורתך'. לפעמים צריך לשלם מחיר מסוים, על הצד שזה באמת יגרום לאנשים לעלות שלא בטהרה, כדי לבסס את הריבונות שלנו בהר. מאז הוא ביסס את הדבר הזה בישיבה, שעולים וכל שנה".

עוד אמר: "זה מראה את הגודל של פוסק, שבעיניים מפוקחות מסתכל על המציאות ויכול לשנות את דעתו לפי המציאות המתחדשת".