יחידה חדשה בצה"ל: כנף למבצעים מיוחדיםדובר צה"ל

בבסיס פלמחים התקיים היום (ראשון) טקס פתיחת כנף 7 - כנף כוחות אוויר מיוחדים (כא"ם), במעמד מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין ומפקד הכנף, אל"ם ע'. מדובר בכנף חדשה בחיל האוויר, הכוללת את יחידות הקרקע המיוחדות של החיל, ביניהן 669 ושלדג.

הכנף הוקמה מתוך צורך מבצעי להתמודד עם אתגרי הליבה של הזרוע, ולייצר פתרונות יצירתיים ורלוונטים, והיא חלק ממהלך כולל שמטרתו - התעצמות לצד התייעלות. הכא"ם תהווה מרכיב משלים וייחודי לפעילות חיל האוויר באמצעות מבצעים מיוחדים בעומק, בשגרה ובחירום, לביצוע משימות הזרוע.

ההחלטה להקים גוף ארגוני חדש נבעה בעקבות ההבנה שהמציאות מסביב משתנה כל הזמן - לכן חיל האוויר צריך להשתנות יחד איתה. איחוד הכוחות המיוחדים יאפשר עבודה צמודה ואיכותית של היחידות, ולמידה רוחבית להכפלת יכולותיהן. משרתיהן ישתלבו בתפקידים במטה המבצעי ובמטה ההדרכה של החיל, ויממשו את ייעוד הכנף כחלק מתהליכי השגרה והחירום.

התוכנית מתבססת על שיפור האפקטיביות המבצעית של היחידות, על ידי התאמת שיטות לחימה, אמצעי לחימה, והרחבת מעגל שיתופי הפעולה בחיל האוויר - בצה"ל ובמערכת הביטחון.

לאורך ההיסטוריה הצבאית הוקמו יחידות ייחודיות וייעודיות, החורגות מסדר המבנה והארגון המקובלים במטרה להתמודד עם צורך חדש. המיקוד המבצעי, האנושי והמשאבי אפשרו ליחידות אלו לעמוד באתגרים יוצאי דופן.

הכנף החדשה תייצר חיבור עמוק יותר בין היחידות האלו לחיל האוויר - גם בפעילות המבצעית, וגם בתחושת הזהות של היחידות.

הכנף תאגד תחתיה יחידות חדשות ויחידות ותיקות כאחד:

יחידה 669: היחידה הטקטית לחילוץ מיוחד של חיל האוויר. ייעודה לבצע מבצעי חילוץ, איתור ופינוי, בים וביבשה. בשגרה היחידה עוסקת בעיקר בפעילויות מבצעיות חשאיות ובחירום בחילוץ תחת אש של לוחמים וטייסים.

שלדג: היחידה למבצעים מיוחדים של חיל האוויר. היא הוקמה בשנת 1974, לאחר מלחמת יום הכיפורים, על מנת לספק לצה"ל יכולת עצמאית קרקעית בנושא קומנדו ומודיעין בעומק. באמצע שנות ה-80 הפכה ליחידה מיוחדת ייעודית של חיל האוויר.

יחידת הנחתה קדמית (יה"ק): מאפשרת נחיתה בשטח לכלי טיס של חיל האוויר. ייעודה הוא לבחון, לאשר ולהפעיל שדות תעופה קדמיים, ומנחתי עפר לכלי טיס - בתחום המדינה ומעבר לגבול.

יחידת מודיעין ייעודית: יחידה חדשה שתקום תחת הכנף. יעודה להוביל את המענה המודיעיני השלם לכוחות המיוחדים של החיל, על מנת לאפשר את משימות היחידות בפעילות מבצעית ובאימונים, בשגרה, במב"ם ובחירום.

בית ספר אחוד: כחלק מהקמת הכנף, בית ספר אחוד להכשרת לוחמי הכוחות המיוחדים עתיד להיפתח בשנת 2022.

כמו כן, יוקם ענף כא"ם במחלקת התקפה ומדור אימוני כא"ם בענף אימוני משולבים במטה החיל. והכנף תוביל פרויקט חדש בשם "soi": פרויקט מטכ"לי בזרוע היבשה שמכוון לחיל האוויר.

כחלק מהשינוי הארגוני בחיל בעת פתיחת הכנף, הכפיפות הפיקודית של יחידה 669 עברה ממפקד בסיס תל נוף למפקד הכנף, ויחידת ההנחתה הקדמית עתידה לעבור ממפקד בסיס נבטים למפקד הכנף.

בנוסף יחידת המודיעין הייעודית תמוקם גם היא בפלמחים, והקמת בית הספר תאפשר ליחידות להתעסק רק בפעילות מבצעית.

"אנו עומדים כבר בעידן של השתנות אזורית, של מגיפה עולמית ושל שדה קרב ההופך מורכב מידי יום", פתח בנאומו מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, "את השינוי הזה הבינו המפקדים. זהו השוני המחייב אותנו להתאים את עצמנו, ולהיערך טוב יותר לאתגרי העתיד".

"לאחר עבודת מטה ארוכה ומעמיקה, שביסודה חזון מבצעי", הוא הרחיב, "מתקיימת יכולת משופרת שתהפוך את הכוחות המיוחדים שלנו לאפקטיביים יותר בקרב, למשפיעים יותר על העליונות האווירית, ולחלק מכל תהליך או תרחיש המתקיים בחיל".

"אנחנו יוצאים היום לפרק הבא בתולדות הכא״ם. אנחנו נישאים על כתפי קודמינו שהעזו ועשו, ועתה - אנחנו מובילים", סיכם מפקד חיל האוויר.