נחשפו המספרים מאחורי איכוני השב"כ

מעל 70 אלף ישראלים הוכנסו לבידוד בעקבות הפעלת איכוני השב"כ. כ-70% מהחולים שהתגלו בשבוע האחרון אותרו בעקבות האיכונים.

ערוץ 7 , כ' בתמוז תש"פ

נחשפו המספרים מאחורי איכוני השב"כ-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מעל 70 אלף ישראלים הוכנסו לבידוד בעקבות הפעלת איכוני השב"כ – כך פורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית של חדשות 12.

על פי הנתונים, כ-70% מהחולים שהתגלו בשבוע האחרון אותרו בעקבות האיכונים.

הנתונים, אשר מתייחסים לתקופה שבין האחד ביולי (אז הופעלה לראשונה בגל הנוכחי הטכנולוגיה של שב"כ) ל-8 ביולי, חושפים כי משרד הבריאות ביקש מהשב"כ לאכן 6,321 ישראלים. מבין החולים החדשים הנוספים שאותרו בימים אלו (3,495), כ-70% (2,468) אותרו בעקבות הטכנולוגיה של שב"כ.

מספרם הכולל של האזרחים שהוכנסו לבידוד בעקבות הפעלת האיכונים עומד על 70,051. מדובר על כמעט 99% מהמבודדים – מכאן גם ניתן להסיק עד כמה המערך האפידימיולוגי של משרד הבריאות כושל.

2,741 ישראלים שנדרשו להיכנס לבידוד בשבוע האחרון פנו למוקד ערעורים. כרבע מבין המערערים (694) שוחררו בעקבות הערעור. לעוד 18 מערערים משך הבידוד קוצר בעקבות פנייתם. אחוז המערערים ששוחררו מבידוד מעיד עד כמה חשוב לתגבר את מערך העררים.

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (ראשון), ביממה האחרונה אובחנו בישראל 1151 חולי קורונה חדשים, ומספר החולים הפעילים עומד על 19,300.

151 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים. 47 מהם מונשמים. מאז פרוץ המגפה בישראל נפטרו 362 בני אדם לאחר שנדבקו בנגיף.

בתוך כך, צוות של חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים המליץ לממשלה לחכות עד לסוף השבוע כדי לראות אם העלאת המודעות, חובת חבישת מסכות וסגירת אולמות האירועים הועילו להגבלת ההדבקה.

"מסתמנת התייצבות מסוימת בקצב התפשטות המגפה, אך עדיין לא במידה מספקת. בקצב ההכפלה הנוכחי, בתחילת השבוע של ה-19 ביולי תידרש החלטה על החמרת צעדי המנע, כדי לבלום התדרדרות שעלולה להוביל לכשל ביכולת העמידה של מערכת הבריאות - מהסגרים אזוריים נרחבים ועד כדי הסגר מלא", כותבים החוקרים. "יש לוודא איסור מוחלט של התקהלויות בכל מקום סגור. יש להמתין עד סוף שבוע זה ולאפשר בחינה של השפעת צעדי המנע שבוצעו החל מ-2/7".

החוקרים החתומים על המסמך הם פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' רן נירפז (בית חולים הדסה), פרופ' דורון גזית, פרופ' רונית קלדרון-מרגלית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ - ממכון רקח לפיסיקה ומביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית בירושלים.

התחזית שלהם ממשיכה להיות קודרת. "קצב העלייה במאושפזים נתמכים נשימתית עולה בדומה לקצב העלייה במספר הנדבקים החדשים. מאז תחילת אפריל, מדד זה חוזה באופן אמין גם את התמותה הצפויה ואת העומס בבתי החולים (התחזית היא לתוספת של כ-100 נפטרים נוספים עד סוף חודש יולי)", קבעו החוקרים במסמך שלהם.

עוד לטענת החוקרים, המדד החשוב עבורם הוא כמות החולים במצב בינוני-קשה, ובנוגע לכך הם אומרים שנותר עוד כשבוע של בדיקות: "ההשפעה במדד החולים הנתמכים נשימתית (בינוני+קשה) מעוכבת בכ-10-13 ימים ביחס לשינוי מגמות במגיפה (הנובעים למשל מביצוע צעדי מנע)".