אלוף אהרון חליוה
אלוף אהרון חליוה צילום: דו"צ

ראש אגף המבצעים בצה"ל (אמ"ץ), אלוף אהרון חליוה, עבד במשך חודשיים מול מרכז השליטה הישן של משרד הבריאות בתל השומר והכין מסמך מיוחד שמטרתו לסייע למדינת ישראל להשתלט על הזינוק בתחלואת הקורונה.

גם חליוה וגם מומחי המל"ל ממליצים לממשלה להעמיד בראשו של הפרוייקט אלוף שפרש לאחרונה מצה"ל. השם שבלט הוא אלוף (מיל') רוני נומה, שהודיע הערב כי הוא מוותר על התפקיד לאחר שלא זכה לקבל סמכויות ברורות ממשרד הבריאות.

העיתונאי אלכס פישמן דיווח בעיתון ידיעות אחרונות כי במסמך שלו מצביע אלוף חליוה על צורך במאמץ שונה לחלוטין מזה הקיים היום לקטיעת שרשרת ההדבקה, שהיא המפתח להכלת הקורונה ושמירת המחלה על אש קטנה. מצב השליטה היום, הוא אומר, מוביל לאובדן זמן יקר.

מרגע שהאזרח חש ברע, מדווח על כך ונבדק, ועד תום החקירה האפידמיולוגית — יחלפו מספר ימים עד שבועיים. זה לא תורם לקטיעת שרשרת ההדבקה. צמצום היקף התחלואה, קובע אלוף חליוה, טמון ביכולתה של המדינה להעמיד מנגנוני זיהוי, תחקור ובידוד מסונכרנים ויעילים. חליוה מציג במסמך מודל שיאפשר לסיים את התהליך בתוך 48 עד 72 שעות.

חליוה שם דגש על החקירה האפידמיולוגית. "אחיות יושבות ליד טלפונים ומנהלות רישומים בכתב יד. הן עובדות עד עשר בלילה, נופלות מהרגליים ואין סיכוי שיצליחו להגיע למאות הנדבקים".

פישמן מציין "החקירות האפידמיולוגיות הללו אמורות להיות קו ההגנה המרכזי נגד התפשטות הנגיף. קטיעת שרשרת ההדבקה תבטיח את המשך פעילותו של המשק ותמנע אסון כלכלי־חברתי".

לדברי פישמן מרכז שליטה לאומי לא מסוגל לעמוד במשימה הזו, "ניהול מבצעים בהיקף גדול, תוך גיוס מהיר של משאבים, יודע רק גוף אחד בישראל לעשות: הצבא".