אלפים בהפגנה בתל אביב
אלפים בהפגנה בתל אביב איתן אלחדז/TPS

הפגנת המחאה בתל אביב עוררה גל של שאלות לגבי זהות המשתתפים והאם מדובר רק בעצמאים או בהפגנה פוליטית מזוהה עם השמאל.

היועץ האסטרטגי ליאור רוטברט, מנכ"ל ספוט תקשורת ואסטרטגיה אומר שמארגני ההפגנה דווקא ניסו לברוח מזיהוי מפלגתי.

"הדבר הראשון שרצו מארגני המחאה הוא שלא יהיה דיון מפלגתי ובטעות קראו לזה זיהוי פוליטי. כל הפגנה היא פוליטית. נכון היה מצידם לנסות להימנע ממפלגתיות ולא לתת לחד"ש או למרצ לקחת בעלות על ההפגנה. עדיין, אי אפשר היה למנוע את השלטים המזוהים עם מפלגות שונות", אומר רוטברט בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "אני מבין את החשש של המארגנים, כי היום כל מי שמביע עמדה מצטייר כאילו הוא רוצה להפיל את השלטון. יכול להיות שהמוחים רוצים בהפלת נתניהו, אבל עיקר מטרתם היא כלכלית – מחאה על הדרך שבה נוהגים במשך ארבעה חודשים בעסקים הקטנים ובעצמאיים. אי אפשר לטעון שלמעלה מ-200 אלף עצמאים שמושבתים ו-800 אלף שכירים הם כולם שמאלנים. זה הרי בלתי אפשרי. ראיתי טענות כאלה ברשתות החברתיות".

רוטברט מסביר כי "נתניהו הוא ראש הממשלה וכשצריך למחות כפיים – מוחאים לו. כשיש טענות על הזרמת כסף לעצמאים ובצדק – הטוענים הם אנשים ימנים, שמאלנים, חילוניים, דתיים, חרדים וערבים. המחאה כמחאה מאוד מובנת והאמירה של שר האוצר שהיא לגיטימית היתה נכונה ואני מבין גם מדוע נתניהו מנסה לחבר אותם לשמאל קיצוני אנרכיסטי ואלה שהתעמתו עם המשטרה או שברו חלונות בהחלט סיפקו לו חומר".

לדעתו, הבעיה של ראש הממשלה היא שיש חוסר אמון בהבטחות שלו. "העובדה היא שנתניהו הציג רשת ביטחון לקורונה לפני המחאה, כשהוא ידע בודאות כשהיא מתארגנת. אנחנו יודעים גם שהיו שיחות עם עצמאים שמשכו את ידיהם מארגון המחאה. גם עכשיו יש ניסיון לבוא ולומר שמדובר בקיצוניים לא מייצגים".

"אני משוכנע שנתניהו רוצה להעביר כספים. הוא מבין בכלכלה ויודע שיש צורך בכסף הזה ומהר, אבל הביורוקרטיה מפריעה והיא באחריותו של מי שהיה ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות. היא הרי לא באשמת השמאלנים. אי אפשר לומר – זה לא אני – אלו הפקידים. אריק שרון כראש הממשלה היה דופק על השולחן ופותר את בעיות הביורוקרטיה. האחריות היא על ראש הממשלה ושר האוצר. הם לא יכולים להלין על משטר הפקידות. האחריות היא עליהם בראש ובראשונה ונתניהו יצטרך לעבוד מאוד קשה כדי להחזיר את האמון של ציבור העצמאים כלפיו, אחרת זה יפגע בו", מוסיף רוטברט.

"יש ירידה בתמיכה בליכוד והמנדטים עוברים לבנט, כי הוא נותן בתבונה רבה תקווה ואופק. הוא אומר שאם נעשה את הדברים אחרת, נקבל משק טוב יותר ועצמאים עם גוו זקוף יותר. ראינו שהאמון בנתניהו כראש ממשלה יורד ויותר אנשים חושבים שהוא מתנהל בצורה לא נכונה וזה אחד המדדים הקריטיים ביותר למי ששקל לפני כמה שבועות אם כדאי לו ללכת לבחירות", הוא אומר.

עם זאת ,לדעתו המשבר הוא בר תיקון. "נתניהו סופג את כל האש ואם תהיה הזרמה נכונה של כסף והוא יגיע במהירות, וההבטחות לא יידחו, האמון יחזור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו