כך תסייע ישראל לקשישים בגל השני של הקורונה

התוכנית הממשלתית להצלת הקשישים תכלול הפעלת מאגר של אלפי מתנדבים שיחלקו מזון ותרופות לאוכלוסייה המבוגרת - ומתן תמיכה נפשית.

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תש"פ

קשישים
קשישים
צילום: איסטוק

מיפוי האוכלוסייה המבוגרת, יצירת קשר טלפוני עימה ושליחת מתנדבים או נציגים מהרשויות המקומיות או מצה"ל לחלוקת מזון ותרופות - כך ייראה הטיפול באוכלוסייה המבוגרת בגל השני במסגרת "תוכנית פעולה לאומית למענה לאוכלוסייה המבוגרת בזמן הקורונה".

לפי התוכנית המתפרסמת בעיתון 'ישראל היום', המשרד לשוויון חברתי, פיקוד העורף והרשויות המקומיות יהיו האחראים ליצירת קשר עם 1.2 מיליון בני 65 ומעלה. רק מיעוטם, כ־50 אלף, חיים במוסדות.

התוכנית מבוססת על לקחים ועל מיפוי הצרכים מהגל הראשון, ומטרתה לקדם את כלל הטיפול בבריאות המבוגרים. לשם כך הוקם צוות משימה משותף לשלושת המשרדים. מטרת התוכנית היא "להגיע בפינצטה" לכל אדם מבוגר.

"תוכנית הפעולה הלאומית" מתבססת על מוקד המשרד לשוויון חברתי, שיעבור למתכונת פעילות חירום של 24/7 וישמש מוקד חירום לפניות פרטניות, כולל מתן מענה נפשי ומידע. המוקד טיפל בגל הראשון בכ־8,000 פונים ביום. מיפוי האוכלוסייה המבוגרת ייעשה על ידי המשרד לשוויון חברתי, פיקוד העורף והרשויות המקומיות. מיפוי זה החל כבר בגל הראשון ויימשך כעת.

בראש צוות המשימה יעמוד נתנאל לוי, מנהל אגף ביטחון וחירום במשרד לשוויון חברתי, ויהיו שותפים לו פרופ' נמרוד מימון, האחראי לתוכנית "מגן אבות ואמהות" במשרד הבריאות, ותא"ל (מיל') משה אדרי, עוזר שר הביטחון להתגוננות.

השלושה ידווחו אחת לשבוע לשר הבריאות יולי אדלשטיין, לשר לנושאים אזרחיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון ולשרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן.

השרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן אומרת כי "מטרת התוכנית שבנינו היא להציל את הקשישים שלנו. את המאמץ שלנו אנחנו מחלקים לשתי גזרות עיקריות: המבוגרים שחיים במוסדות ואלו שחיים בביתם. באשר לטיפול במבוגרים שחיים במוסדות, הפקנו שורה של לקחים מהגל הראשון ועתה אנחנו פועלים כדי לתגבר את כוח האדם במוסדות ולספק תדירות גבוהה של בדיקות לעובדים שנכנסים למוסדות ויוצאים מהם. כמו כן, אנו דואגים לאספקה שוטפת של ציוד מיגון".

"האתגר הגדול ביותר הוא להתמודד עם מצוקת הבדידות. בנוסף, יש להבטיח שיקבלו מענה לצרכים הבסיסיים, כגון אוכל ותרופות", סיכמה כהן.