הקצין המוערך לא יעזוב את צה"ל

תא"ל רפי מילוא נחשב למפקד מצטיין, אך בשל ביצוע פעילות במנהרת חיזבאללה ללא אישור קידומו עוכב. הוא קיבל הבטחה לקידום בעוד שנה.

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תש"פ

הקצין המוערך לא יעזוב את צה"ל-ערוץ 7
תא"ל רפי מילוא (משמאל)
צילום: דובר צה"ל

תא"ל רפי מילוא, מפקד אוגדת הגליל לשעבר שחדר למנהרת חיזבאללה בניגוד להוראות הצבא ונענש בעיכוב קידומו כבר החליט לפרוש אך חזר בו בימים האחרונים, כך מדווח העיתון 'ידיעות אחרונות'.

על מילוא הופעל לחץ רב להישאר בצבא למרות העיכוב בקידום - בעיקר מצד שלושה ממפקדיו האלופים אמיר ברעם, איתי וירוב ויואב סטריק.

מילוא, המשמש כיום כמפקד פו"מ, נחשב בעיני רבים למפקד האוגדה הטוב בצה"ל. במהלך הקריירה הצבאית שלו מילא שורה של תפקידים בשייטת 13 עד שקיבל את הפיקוד על היחידה ופיקד גם על סיירת גולני. ברזומה שלו גם פיקוד על אוגדת הגליל ואוגדת 'אדום'.

התקרית שבגללה עוכב מינוי התרחשה במהלך מבצע "מגן צפוני". תא"ל מילוא נכנס עם פקודיו למנהרת ענק, המתוחכמת ביותר שבנה חיזבאללה והובילה מהכפר ראמיה בדרום לבנון לאזור זרעית. הוא ביקש להבין לעומק את מבנה המנהרה ולמה היתה אמורה לשמש, ללא דיווח לאף גורם צבאי ובניגוד להוראות.

מילוא עוכב לשנה נוספת בתפקידו הנוכחי כעונש על המהלך והחליט לסיים את תפקידו, משום שחשב שהעונש אינו מידתי. כעת, בעקבות הלחץ, הסכים להישאר בצבא ובעוד שנה ימונה לאלוף וקיבל הבטחה לתפקיד משמעותי.