הפגנה ללא חוקים. המחאה בבלפור
הפגנה ללא חוקים. המחאה בבלפור צילום: אריה קינג

זעם רב בקרב מפגיני מאהל המחאה בבלפור על התנהלות פקחי העירייה שהגיעו הבוקר לפנות את המקום.

תא"ל במיל׳ אמיר השכל, מהמפורסמים שבמפגינים, מגדיר את התנהלות הפקחים כלפי המפגינים כפוגרום וזריעת הרס על ידי השוטרים והפקחים.

מי שעורר את תשומת הלב לסדרה ארוכה של הפרות חוק על ידי המפגינים דווקא, הוא סגן ראש העירייה, אריה קינג, שסיפר כאן לפני ימים אחדים על היעדר אכיפה ואזלת יד מול הפקרות מוחלטת של המוחים. היום הוא מסביר מה הוביל לשינוי ההתנהלות בעירייה.

"גם בעירייה לקח זמן להבין את גודל הפרת החוק מצד המפגינים. זה לא משהו ספורדי וחד פעמי אלא משהו מערכתי וככל שנפלו האסימונים אצל אנשים שונים הבינו שחייבים לעשות לזה סוף", אומר קינג.

"יש בעיריית ירושלים נוהל להפגנות ומחאות ברחב הציבורי, ובאים לפה חבר'ה שמפגינים, ואני אגב מאחל להם הצלחה גדולה כי גם אני לא רוצה לראות את נתניהו ממשיך כראש ממשלה, אבל מכאן ועד להפרת חוק המרחק גדול", ציין קינג. "המטרה לא יכולה לקדש את האמצעי והאמצעי כאן הוא הפרת חוק שאני לא זוכר כמוה בירושלים, גם לא בימי ההתנתקות כשהקפידו אז קלה כחמורה. כאן כולם העלימו עין".

קינג הציג מספר דוגמאות לעבריינות העירונית שבוצעה תחת חסות המאהל בבלפור: "חניה של רכבים על מדרכות להולכי רגל, חניה של רכבים ליד מעברי חציה, עשיית צרכים של המפגינים ברחובות העיר, תליית שלטים על קירות ללא אישור הבעלים, חסימת כבישים, חסימת מדרכה וגרימת סכנת חיים להולכי רגל שנאלצים לרדת לנתיב תחבורה, הפעלת רמקולים בשעות מנוחה, יש כאן התפרקות מוחלטת של מערכת אכיפת החוק נגד העבריינים, והבינו שככל שלא ישימו לזה סוף המצב יהיה רק יותר חמור ויהיה קשה להחזיר את הגלגל אחורה".

"העירייה הפנימה כבר שלשום שצריך להחזיר את הסדר למרחב הציבורי", אומר קינג, וכשהוא נשאל אודות הטענות של המפגינים אודות הסכמות שהיו בין חבר הכנסת מיקי לוי מ'יש עתיד' לבין גורם בכיר בעירייה להשארת המאהל על מקומו, הוא אומר: "אני לא מכיר דבר כזה. לא מכיר חבר כנסת שעומד מעל החוק ולא פקיד עירייה שעומד מעל החוק".

פעילי שמאל מול בית ראש הממשלה

עוד הוסיף קינג: "ברמה האישית, פעילים של הסיעה שלי, מאוחדים, החליטו מעודף מוטיבציה לתלות שלטים באופן בלתי חוקי, מיד כששמעתי על זה העפתי אותם מהמטה ובאחת עשרה בלילה יצאתי לאסוף את כל השלטים שלי מהמעקות, הגדרות והעצים. המטרה חשובה אבל היא לא מקדשת את כיעורה של ירושלים. לא מצאתי את כל השלטים, ולכן קיבלתי קנס. זה כאב לי, אבל שילמתי בלי לבכות ובלי למחות. חוק זה חוק וסדר זה סדר וניקיונה של ירושלים חשוב לי ולא משנה מה המטרה. לחלוטין הייתי רוצה לראות ראש ממשלה אחר, ימני, אבל לא אתן יד למחאה נגדו שהיא עבריינית".

קינג סיפר גם על שיחה שקיים עם המפגינים אתמול לנוכח העבירות שהם מבצעים: "אתמול ניגשתי לשם, התחלחלתי לראות שהם צובעים עם צבע לבן על המדרכה, כיתוב ענק 'המצור על בלפור 2' או משהו כזה. אמרתי להם 'אתם קולטים מה אתם עושים פה?, אתם עוברים על החוק, יש גבול לכל תעלול', והם מיד התחילו עם הססמאות של פאשיסט, פרובוקטור ושליח של ביבי ושל אדלסון וכל משחקי המילים האלה. שאלתי אותם איך כאבירי החוק וחסידי טוהר המידות הם מפרים ברגל גסה את החוק. הם לא מבינים שהחוק מעליהם. קשה להם להבין את זה. הם באמת מאמינים שהם בני אלים מורמים מעם שיקבלו חיפוי ממערכת המשפט ולכן מותר להם לעבור על החוק".

כתובת מחאה על המדרכה
כתובת מחאה על המדרכה צילום: אריה קינג