תפילה סמוך למתחם שער הרחמים
תפילה סמוך למתחם שער הרחמיםצילום: סלימן קאדר, פלאש 90

ההנהגה הדתית העליונה של עם הפלסטיני קובעת, כי בית התפילה בשער הרחמים בעיר העתיקה של ירושלים הוא חלק בלתי נפרד ממסגד אל-אקצה.

את ההודעה המשותפת פרסמו היום (שני) מחלקת בית המשפט השרעי (הדתי), המועצה האסלאמית העליונה, מועצת הווקף (ההקדשים) והעניינים הדתיים והרשות האסלאמית לפסיקת הלכה.

ההודעה התפרסמה בתגובה להחלטת בית המשפט בישראל לסגור את בית התפילה בשער הרחמים.

"מחלקת ההקדשים בירושלים לא תפנה לבתי המשפט של הכיבוש, כיוון שבתי המשפט האלה נעדרים סמכות", נאמר בהודעה.

עוד צוין, "מסגד אל-אקצה שייך אך ורק למוסלמים ולא יהיה ויתור על גרגר אדמה שלו". לדברי ההנהגה הדתית העליונה, המוסלמים לא יכירו בהחלטות של הכיבוש ולא יהיו מחויבים להן. החלטות אלה, נטען, מנוגדות לחופש הפולחן ולדין הבינלאומי.

תום ניסני, ראש אגף המחקר הערבי בתנועת "אם תרצו", הגיב "מתחם שער הרחמים הפך לבית תפילה מוסלמי חדש בפברואר 2019 בכוח הזרוע של הווקף והרשות הפלסטינית ובכך היווה עוד נדבך בהשתלטות האיסלאמית על שטח הר הבית, לאחר שכבר הספיקו בעבר להשתלט באמצעות הקמת מסגדים, בתי ספר וקביעת עובדות בשטח.

''מדינת ישראל לא יכולה לאפשר עוד ועוד כרסום בריבונותה בהר הבית שכן כל תמונת ניצחון לאנשי האיסלאם הקיצוני פירושו הגדלת התיאבון שלהם. מתחם שער הרחמים היה צריך להיסגר בפני הווקף ולהיות בידינו כבר מזמן. תנועת "אם תרצו" תמשיך לעמוד כחומה בצורה נגד כל מי שיבקש לפגוע בריבונתה של מדינת ישראל", הוסיף ניסני.