לצלול אל התת מודע
לצלול אל התת מודע iStock

המאמן והמטפל הזוגי אהרן דרמון (48) נשוי באושר לקלרה ואב לשבעה ומתגורר בשכונת נחלאות בירושלים.

לפני 13 שנה הקים את בי"כ 'כורזין' שהפך למקום תפילה ומפגש עבור הרבה רווקים ורווקות מ'הביצה הירושלמית' ליבו של אהרן יצא אל רווקי הביצה והוא כמה לסייע להם להוביל את עצמם אל מתחת לחופה, בעזרת הכלים שהוא רכש לאורך הלימודים והקריירה שלו בתור מאמן ומטפל. כך הוא קורא למה שהוא עושה "עוזר לאנשים לזהות את התקיעות שלהם ולהתקדם לאן שהם רוצים להגיע".

לפני כחמש שנים, הקים אהרן עם שותפו משה שרון את בית הספר 'טוב ומיטיב' להכשרת מאמנים. "בית הספר שלנו נועד להכשיר מאמנים ומטפלים ברוח היהדות. אנחנו משלבים את התובנות העמוקות שבתורה, בחסידות, בקבלה ובכתבי הרב קוק עם כלים פרקטיים כמו NLP, דמיון מודרך, דמיון נובע, קואצ'ינג ועוד...".

השילוב של דברי תורה עתיקים וכלים טיפוליים מודרניים מצליח לייצר תמהיל מנצח שבסופו של דבר מביא לתוצאות ופתרונות בשטח. "התורה זה 'אור' והשיטות האלה הן 'כלים'", מסביר אהרן. "צריך לשלב בין האורות לבין הכלים מכיוון שהרבה פעמים תובנות התורה הם אדירות אבל מתקשים להפוך אותן למשהו מעשי שאפשר לבצע בפועל".

"התורה אומרת לנו, לדוגמא, שאסור לכעוס. היא גם מסבירה את חומרת הכעס בנפש האדם ומדגישה את נזקיו האדירים. כולם יודעים את זה. אבל השאלה היא: איך עושים את זה תכל'ס? איך נפטרים מהכעס? על ידי כלים פרקטיים שפותחו ונוסו מאז שהומצאה הפסיכולוגיה ועד ימינו, אפשר לזהות את התקיעות שלנו, את הסיבות הפנימיות לכעס וגם איך להרפות ממנו. זלא תמיד קל לשנות את עצמנו אבל בעזרת הכלים הנכונים והשיטות המתאימות, זה אפשרי. ככה ניתן ליצור מציאות חדשה".

צלילה מודעת אל התת מודע

מה נקודות המפתח, ה'מוטו' שלך בעצם בייעוץ לרווקים ורווקות?

"האני מאמין שלי הוא שאם אתה לא הופך את התת מודע שלך למודע ועובד על המודעות העצמית שלך - אתה תקוע בלופים אינסופיים של המחשבות, הרגשות והיצרים שלך. ככה אתה נשאר תקוע במציאות לא רצויה, חסר אונים ומתוסכל, ממורמר ומאשים. אבל כשאתה הופך להיות מודע - אתה מחזיר לעצמך את היכולת לבחור וכך יש לך סיכוי להיות חופשי באמת ולא מריונטה של המניעים הסמויים ששולטים בך.

במילים אחרות: אנחנו לא באמת חופשיים. חשוב וכדאי שנעשה עבודה נפשית ותודעתית, כדי להיות חופשיים באמת. וזו הבשורה שאני מלמד: בסופו של דבר, צריך להבין ש'אין הדבר תלוי אלא בי'. אחרי שמבינים זאת, יש הרבה יותר מרחב תמרון ממה שנדמה לנו. רוב האנשים חושבים שהם תקועים בגלל 'הגברים' או 'הנשים' או 'השדכנים' או 'העולם המודרני' וכו' ואני אומר: זה תלוי בנו הרבה יותר ממה שנדמה לנו. לא תמיד במאה אחוז, אבל המון תלוי בנו. את זה צריך להפנים".

אהרון דרמון
יח"צ

מה הפתרון לבעיית הרווקות או לפחות המפתח שיוביל לגאולה אישית?

"הפתרון הוא שאנשים יהיו יותר מודעים למה שמגביל ותוקע אותם ברובד הסמוי מן העין, באזורים הפחות גלויים ומוכרים. בשיעור אני רוצה לעזור לרווקים ולרווקות להיות יותר מודעים למה שמעכב אותם בתת מודע. נלמד איך לזהות את הצרכים והמניעים הסמויים כדי לשחרר בסופו של דבר את התקיעות.

יש תקווה, זה אפשרי וזה תלוי בנו. כשאדם אומר שזה לא תלוי בו - הוא מרגיש חסר אונים. ואני רוצה להחזיר את היכולת ואת הבחירה לידיים שלנו".

איך עובד התהליך בפועל?

"אני הולך לעזור לאנשים לקחת אחריות ולהבין כמה הם מסוגלים להשתנות כדי להתכונן לחתונה שלהם. הם בע"ה יזהו מה חוסם אותם באזורים של התת המודע וכך יוכלו להתכונן נפשית לחתונה שלהם. תת המודע הוא זה זה שקובע את החיים, פשוטו כמשמעו. כל מה שפועל עליימבלי שאהיה מודע לכך מעצב את החיים שלי באופן העמוק והפשוט ביותר. זה באמת מפחיד. כי למשל, אם אדם לא יודע שיש לו נטייה להיות קרבן (כי ככה הוא גדל, לימדו אותו או שהוא לימד את עצמו), אז לא משנה מה יקרה - הוא יתנהג כקרבן. זה נוגע גם להכנה לנישואין ולזוגיות ולחיים בכלל. לדוגמה: אדם שהוא פרפקציוניסט ולא מודע לזה, או לא מספיק מודע לזה ולא מצליח להשתחרר מהמידה הקשה הזו - יהיה לו מאוד קשה לבחור בן או בת זוג, כי הוא לא מבין מה באמת תוקע אותו. אך אם הוא יבין את עצמו, איך עובד התת מודע שלו - הוא יוכל לבחור בדרך אחרת ולהתחתן".

אחרי המודעות והשינוי האישי המעשי מגיעה הגאולה האישית. "זה מאוד פשוט – אבל לא תמיד קל: אדם הופך להיות מודע– ורק אז יש בחירה. אי אפשר להכריח בנאדם לבחור בטוב, אבל הסבל שנגרם מההרגלים הרעים, כמו קנאה או כעס או פרפקציוניזם - גורם להרבה כאב ויש רצון טבעי לאדם להפסיק את הכאב שלו ולהשיג את מה שמסב לו עונג.. אם התת מודע שלנו שולט בנו - אין לנו חופש בחירה באמת. לא בטוח שאחרי שנהיה מודעים נבחר בהכרח בטוב אבל לפחות האפשרות תהיה קיימת. כשאין אופציה - אנחנו אבודים. כשיש בחירה - אפשר לצאת מלופ התקיעות כי זה כבר תלוי ברצון...".

אהרן דרמון יעביר ביום רביעי הקרוב , כ"ג תמוז (15.7), שיעור במסגרת פרויקט 252 בנושא: 'כיצד ליצור מנטאליות של אדם זוגי באמצעות שחרור חסמים ואמונות מגבילות'.

עדיין לא הצטרפתם לפרויקט? כנסו עכשיו!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו