הליכוד מעדיף את המועמדת האנטי דתית

בליכוד העניקו חופש הצבעה בבחירות לוועדה לבחירת דיינים, בניסיון להביא לבחירתה של הח"כית האנטי-דתית מרב מיכאלי על פני איילת שקד

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תש"פ

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת צפויה לבחור ביום רביעי השבוע את נציגיה לוועדות המינויים השיפוטיות, הוועדה לבחירת שופטים, הוועדה לבחירת דיינים, וועדות הבחירה לקאדים מוסלמים ודרוזים.

חברת הכנסת איילת שקד הגישה את מועמדותה לתפקיד חברת הוועדה לבחירת דיינים, זאת מתוך הנחה שלפחות חברי הכנסת של מפלגות הימין יעדיפו אותה כנציגת האופוזיציה בוועדה, על פני המועמדת הנוספת מהאופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי ממפלגת העבודה. יוזמה ברוח זו העלו בפני הליכוד גם חברי הכנסת החרדים, שאינם מעוניינים בבחירתה של מיכאלי.

אולם, היום התברר שבכוונת הליכוד להעניק חופש הצבעה לחברי המפלגה בנוגע להצבעה על נציגת האופוזיציה, וזאת במטרה להביא לבחירתה של ח"כ מרב מיכאלי, הידועה בעמדותיה האנטי-דתיות, לחברה בוועדה לבחירת שופטים.

ההערכות הן שמדובר במהלך נקמני, הקשור למערכת היחסים העכורה בין בנט ושקד לבין בני הזוג נתניהו, מערכת יחסים שעמדה גם ברקע החלטתו של ראש הממשלה נתניהו להותיר את סיעת ימינה באופוזיציה למרות נאמנותה לגוש הימין.

נציין כי חברת הכנסת מרב מיכאלי פועלת כבר שנים, ללא לאות, לצמצום סמכויותיהם של בתי הדין הרבניים, ולהפיכתם לערכאה שתפקידה טכני לחלוטין ונוגע רק לצד הפרוצדורלי של עריכת טקסי גירושין.

הצעת חוק ברוח זו הונחה על ידי ח"כ מיכאלי על שולחן הכנסת לפני פחות מחודשיים, וזאת בהמשך לשורת הצעות חוק זהות אותן הניחה על שולחן הכנסת במהלך שנותיה כח"כית, אשר לא הבשילו בעקבות התנגדות המפלגות הדתיות.

נזכיר כי מנגד הייתה זו חברת הכנסת שקד אשר קדמה בתקופת כהונתה כשרת משפטים את חיזוק מעמד בתי הדין הרבניים, והשבת הסטטוס קוו שבוטל בבג"ץ סימה אמיר, לפיו בתי הדין הרבניים מוסמכים לשמש כבוררים בדיני ממונות, במקום שבו קיים רצון הדדי של הצדדים להתדיין בפני בית הדין.

במידה שח"כ שקד לא תיבחר לוועדה, תאבד הציונות הדתית כל יכולת להשפיע על בחירת הדיינים, זאת עקב העובדה שנציגת הממשלה בוועדה מלבד השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן היא השרה החרדית עומר ינקלביץ'.