בצל הקורונה: מבחני הרבנות יתקיימו כרגיל

מבחני הרבנות יתקיימו בשבוע הבא ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, לאחר שהמבחנים הקודמים נדחו עקב הסגר.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בתמוז תש"פ

בצל הקורונה: מבחני הרבנות יתקיימו כרגיל-ערוץ 7
הרב יצחק יוסף
צילום: יוני קמפינסקי

מבחני הרבנות יתקיימו שבוע הבא החל מיום שני ובמשך כשמונה ימים כמתוכנן וייטלו בהם חלק כ-3,500 נבחנים.

מנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן פנה במכתב מפורט למשרד הבריאות בכדי שיאשרו את מתכונת הבחינות שנבנתה בהתאם להנחיות משרד הבריאות לקיום בחינות.

סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר אודי קליינר השיב למנכ"ל הרבנות, "כי בשלב זה אין מניעה לקיים את בחינות הרבנות על פי נהלי משרד הבריאות וההגבלות החברתיות".

לקראת בחינות מועד אב תש"ף של הרבנות, האמורות להתקיים במתחם "בית הארחה בית וגן", מפרסמת היום (שני) הרבנות הראשית לישראל רשימת הנחיות ונהלים לציבור הנבחנים. כלל ההנחיות נכתבו בהתאם להנחיות משרד הבריאות לקיום בחינות, זאת מתוך רצון לקיים את הבחינות באופן הבטוח ביותר, ולהקטין את הסיכון בהידבקות.

"על הנבחנים נדרש עוד בטרם יציאתם למבחן, למדוד חום ולמלא הצהרת בריאות. במידה ונבחן סובל מתסמיני מחלת הקורונה או נדרש לבידוד על פח הנחיות משרד הבריאות, נאסר עליו להגיע למתחם הבחינה", נכתב בהנחיות הרבנות לנבחנים.

ברבנות הראשית מדגישים לנבחנים כי "הפרה של הוראה זו מהווה עבירה פלילית בגין סיכון הציבור".

בנוסף לכך, הרבנות הראשית תקים בכניסה למתחם הבחינות בבית וגן, מספר מוקדי כניסה ורישום כדי למנוע תורים והתקהלות מיותרת. הכניסה למתחם תתאפשר רק באמצעות "שרוול" בדיקה, במסגרת חלון זמנים שיתואם עבור כל נבחן ונבחן. במהלך המעבר בשרוול, יעבור כל נבחן בדיקת חום, ימסור הצהרת בריאות ולאחר מכן יקבל צמיד המאשר בקרה. את הצמיד יצטרכו הנבחנים לענוד במשך כל זמן שהותם במתחם, כאשר נבחן שיימצא ללא צמיד יתבקש לגשת לעמדת הכניסה לבדיקה מחדש.

"בעת ההמתנה לכניסה למתחם ובזמן הבחינה, יש להקפיד על שמירת מרחק של שני מטר בין אדם לאדם והימנעות ממגע פיזי כדוגמת חיבוק או לחיצת יד. על הנבחנים לעטות מסכה בכל זמן הבחינה. בעת סיום הבחינה, יש לצאת באופן מידי מהכיתה ומשטח מתחם הבחינות", מדגישים ברבנות לנבחנים.

בנוסף, הרבנות הראשית תפעיל במהלך ימי הבחינה מוקד טלפוני מיוחד בין השעות 09:30-12:00, במטרה לאפשר לנבחנים לבצע בירורים מקדימים בטרם הגעתם למתחם בית וגן.

כזכור, בעקבות משבר הקורונה, נאלצה הרבנות לבטל את מועד הבחינות שהיה אמור להתקיים בחודש ניסן תש"ף.

הרבנות הראשית עורכת בחינות הסמכה בשלושה מועדים בשנה וביטול המועד הקודם הסב עוגמת נפש גדולה מאוד לנבחנים ופגע בהספקי הלימוד המתוכננים, בעקבות כך פעל מנכ"ל הרבנות לקיום המבחנים במועד הקרוב בהתאם להנחיות.

נזכיר כי מוקדם יותר פנה ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) ללשכת הרב הראשי יצחק יוסף, בדרישה לקיים את מבחני הרבנות חרף הקורונה.

בוסו ציין כי "מעבר למצב שהדחיות החוזרות ונשנות יוצרות "פקק" ענק במסלול הלימודים של כל נבחן הדבר יוצר חסם מסוים לנבחנים חדשים המעוניינים להיכנס למעגל הבחינות ולא מתאפשר להם עקב המצב".