ח"כ עודד פורר
ח"כ עודד פורר צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה היום (שני) דיון בנושא מימוש זכויות הורות בקרב גברים.

בפתח הדיון אמר יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר כי מימוש זכויות הורות בידי גברים מאפשר יציאה של יותר נשים למעגל העבודה.

"בשבוע שעבר עברה הצעת חוק לחופשת לידה לגברים ואני היחיד שהצבעתי נגדה והייתי מצביעה נגדה גם היום. זאת הצעת חוק מפלה גברים ונשים כאחד. לא יכול להיות שגבר שכיר יוכל לצאת לחופשה ועצמאי לא יוכל לצאת לחופשת לידה. זאת הצעת חוק שהיא ישראבלוף בשיא תפארתו. איך מייצרים כותרת כשהחופשה היא על חשבון ימי החופש. שיתכבד ביטוח לאומי וייתן חופשת לידה לגברים כמו לנשים", ציין פורר.

יו"ר הוועדה לשיווין מגדרי בלשכת עו"ד וסגנית יו"ר נעמת, עו"ד איילת גלילי, אמרה בדיון, "השוויון המגדרי מתחיל כבר בחופשת הלידה. על המדינה לתמרץ אבות לחלוק את חופשת הלידה ולקחת חלק פעיל בחלוקת המשימות המשפחתיות ולאפשר גם לאם המשפחה לחזור לשוק העבודה ולמנוע פגיעה בקידומה המקצועית".

אמיר פרגר, חוקר מרכז המחקר והמידע של הכנסת ,ציין כי בדו"ח של המרכז ניתן לראות כי משנת 2016 לשנת 2019 יש גידול של גברים שמימשו את הזכאות לדמי לידה מ-500 גברים בשנה ל-1500.

שליש מהגברים ב-2018 יצאו לשבוע אחד של חופשת לידה ורובם במקביל לבת זוגתם. 90% מהאבות שקיבלו דמי לידה בשנים 2018–2015 היו שכירים; כ-%9%–11 מהם היו עצמאים, בדומה לשיעור העצמאים מקרב כלל הגברים המועסקים במשק.

מומחה בדיני משפחה וסגן יו"ר ועדת משפחה במחוז תל אביב, עו"ד אלפי אליהו שאולי, אמר בתום הדיון לערוץ 7, "אני מברך את יו"ר הוועדה החדש, ח"כ עודד פורר על העלאת הנושא. עצם העלאת הנושא היא חשובה ואין ספק שהדיון דווקא בוועדה לקידום מעמד האישה הינו אמירה".

"בהקשר זה", אמר עו"ד שאולי, "אציע כי שמה של הוועדה ישונה לוועדה לשוויון מגדרי. לטעמי, בתי המשפט צמאים לחקיקה שתאפשר לפסוק ללא הבדלי מגדר, והדברים אף באים לידי ביטוי בהלכת השוויון במזונות משנת 2017".
"הממצאים שהוצגו היום בוועדה מחזקים את אשר אני כעורך דין בתחום חווה באופן יומיומי - אבות בישראל מעורבים יותר ויותר בגידול ילדהם והגיע העת שהמדינה תתייחס להורה כהורה וזאת מבלי להבחין במינו".

מיכל לזרוביץ' מנהלת האגף לשוויון מגדרי בנציבות שירות המדינה טענה כי בנציבות הגיעו למסקנה שצריך לבטל את כל הטופסולוגיה שקשורה לזכאות לזכות ההורות אצל הגברים ושהם יקבלו אותה באופן אוטומטי כמו הנשים.

"צריך להוריד חסמים, זה משהו שצריך להיות אוטומטי ובוועדה משותפת שלנו ושל משרד האוצר ומשרד המשפטים נסיים לגבש מסקנות ונעדכן על כך. פנינו לכל הגברים בשירות המדינה שהם אבות ושאלנו אותם למה הם לא מממשים את כל הזכויות שלהם – חלקם אמרו שהם לא יודעים וחלקם אמרו שהם מפחדים מהיחס שהם יקבלו מקולגות או מנהלים. בהמלצות הועדה נגיד כי אנו רואים אתכם כהורים שווים ואנחנו חושבים שאתם צריכים לממש את הזכויות האלה ולכן מסירים את כל החסמים מפניכם", אמרה לזרוביץ'.

ח"כ תמר זנדברג ציינה כי "מבין הרבה נושאים של התנועה הפמיניסטית וקידום נשים, מעטים הדברים שיכולים לתרום בנקודת הזמן הזו לשוויון בחברה הישראלית ולקידום מעמד האישה כמו הנושא הזה. ילד זה לא רק דבר שצריך לטפל בו זאת חוויה הורית ומשפחתית שלמה. הדבר הזה לא מנותק מחלוקת העבודה במשפחה מיום תחילתה – יש לזה השלכות דרמטיות על חלוקת הנטל בבית".

"הדברים הללו קורים בגלל מנגנונים שמקבעים מצב במשפחה שהאישה היא הנושאת העיקרית בנטל הכפול הזה. שירות המדינה הוא בשליטה שלנו אבל יש בו יומרה לשוויון לכל שאר המשק. גם את הזכויות שהענקנו יש בהן תת מיצוי מאוד משמעותי. חופשת הלידה של נשים היה מאוד עלובה, צריך לעבוד על הרחבת זכויות חופשת הלידה שמשולמת לגברים כך שיהיו על חשבון ביטוח לאומי", הוסיפה זנדברג.

ח"כ מירב מיכאלי טענה כי "צריך להיות הורה פעיל מלא. לא צריך להגיע לגירושים כדי לקבל זמן להיות עם הילדות והילדים שלך. לכן אחת הצעות החוק שהגשתי לכנסת הייתה לחופשת לידה שוויונית. יש משמעות מאוד גדולה שגברים יהיו לבד המטפל העיקרי בחופשת הלידה ויקבלו הזדמנות לייצר את הקשר החד פעמי, האינטימי עם התינוק וזה מייצר את המיומנות ההורית. החוק במתכונתו הנוכחית ממגדר. כשנותנים את זכויות ההורות לאישה אתה מייצר באופן כלכלי ותרבותי את המוסד שנקרא אמא. אתה מייצר פערים רגשיים ומתבנת אנשים באופן ביולוגי. איך גבר יכול ללכת לעבודה אחרי יומיים מהלידה, יש פה עיוות עמוק שמזמן היה צריך לתקן אותו. המשמעות ההצהרתית היא דרמטית לשינוי המציאות".

ח"כ פורר סיכם את הדיון וביקש מנציגת הנציבות להעביר את מסקנות הועדה המשותפת טרם פרסומן.

"נקבע דיון ונציג בוועדה את המלצותיה. זה אחד הנושאים בעיני שדורש את הטיפול הכי הדוק גם בהיבט החקיקתי. התפיסה שיש הטבה ויש בנק זמן ששני ההורים יכולים לחלוק בו מוצאת חן בעיני. אני אגיש תיקון לחוק חופשת לידה לאבות על חשבון ימי חופש. זה צריך להיות על חשבון ביטוח לאומי לשכירים ועצמאיים כאחד", דברי פורר.