הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
הדמיית ההנגשה במערת המכפלהצילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, הורה היום (ג') בסיום דיון עם מתאם הפעולות בשטחים, יועמ"ש מערכת הביטחון, יועמ"ש איו"ש, ונציגי צה"ל, המל"ל והשב"כ, לקדם את פרויקט הנגשת מערת המכפלה לנכים ובעלי מוגבלויות.

הפרויקט כולל בניית ציר גישה ומעלון שיאפשר למתפללים להגיע לאתר.

שר הביטחון קבע את הדיון במועד האמור על רקע סיום תקופת הגשת ההתנגדויות לפרויקט הקבוע למחר, ה-15 ביולי. השר הנחה לקדם את כלל ההליכים לביצוע הפרויקט ובהם, סיום ההליכים המשפטיים ודיון בהתנגדויות, סיכום המקורות התקציביים. מיד עם השלמתם הנחה השר גנץ לצאת למכרז לביצוע העבודות.

גנץ אמר בדיון, כי הוא רואה בפרויקט נושא הומינטרי בסיסי שהיה צריך להיות מטופל מזמן: "לא יתכן שאתר חשוב הן ליהודים והן למוסלמים כמו מערת המכפלה לא יהיה מונגש לנכים ובעלי מוגבלויות".

נציין כי משרד התיירות יעמיד תקציב בגובה 2.5 מיליון שקלים לשיפוץ והנגשת מערת המכפלה. הכספים יועברו למשרד הביטחון לצורך ביצוע העבודות.

בארגון בצלמו שמוביל את המאבק להנגשת מערת המכפלה מסרו בתגובה "אנחנו מברכים על ההחלטה. השר בני גנץ גילה מנהיגות מול החלטות הפקידים והבין שחובה לקדם זכויות אדם בכל מקום ובכל שעה. נמשיך להיאבק עד לסיום ההנגשה בפועל".

תנועת הריבונות שיגרה ברכות לשר הביטחון, בני גנץ, על החלטתו. "צעד זה משלב בתוכו צורך הומניטארי בסיסי עם הפגנת ריבונות וחיזוק הקשר למורשת האבות והאמהות הקבורים במערה", אומרים בתנועה.

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מוסיפות ומביעות תקווה למהלכים נוספים ברוח זו מצדו של השר גנץ. "בכוחו של שר הביטחון לחזק את ריבונות עם ישראל בארצו ולבנות אמון וערבות הדדית בין חלקי העם השונים. מזה שנים מתנגדים הרש"פ והוואקף לצעד הכרחי זה של הנגשת המערה לנכים, יהודים וערבים כאחד, מתוך הבנה שהעושה הוא הריבון. הנחייתו של השר גנץ לפעול מיידית להנגשת המקום הקדוש מהווה אקט מעשי משמעותי של ריבונות ישראלית בליבו ההיסטורי הפועם של העם היהודי".

בני גנץ
בני גנץצילום: אלעד מלכה