סגר. ביתר עילית
סגר. ביתר עילית צילום: שירה הרשקופ/TPS

מגיע 'מאיזור מוגבל'? לא תקבל שירות. אברך שהזמין תור טלפונית ברשות האוכלוסין כדי להנפיק דרכון, סולק משם לקראת סיום הטיפול בפנייתו בשל היותו מביתר עילית הנמצאת בימים אלה תחת סגר.

הסיפור המלא הובא הבוקר בעיתון 'המבשר' על ידי הכתב חיים מרגליות.

"הרב ש. (שמו המלא שמור במערכת), המתכנן מזה זמן ארוך לנסוע לבקר יחד עם המשפחה את חמותו שאינה בקו הבריאות המתגוררת בחו"ל. לפני ארבעה חודשים הם זכו לחבוק פעוטה שנוספה למשפחה, ועתה, לקראת הטיסה המתוכננת ביום חמישי הם ביקשו להנפיק עבורה דרכון.

"במקביל, ביקשו בני המשפחה לעדכן את תעודת הזהות של האם לתעודה ביומטרית, תוך עדכון ספח התעודה בילדה החדשה וכן עדכון כתובת המגורים בעקבות מעבר בתוך העיר ביתר.

לשם כך, הזמין האברך ביום ראשון האחרון תור באמצעות הטלפון, והתור נקבע ליום שני בשעה 11:10 . זאת למרות שהפקידה ידעה כי מדובר בתושב ביתר עילית. לפני הנסיעה, ארגנו בני המשפחה בייביסיטר בתשלום מלא; הרי לא לומדים בימים אלה במוסדות החינוך בשל הסגר, ואף מונית הסעה הלוך ושוב הוזמנה בכסף מלא.

בצאתם מהעיר, הם נשאלו על ידי השוטרים לאן מועדות פניהם והשוטרים התרצו משום שהנפקת תעודת זהות ודרכון, היתה כל העת צורך חיוני ושירות אשר ניתן גם בימי הסגר הכללי על כל הארץ.

אלא שאז, בהגיעו לסניף בהר חומה, נתקל הרב ש. בשלט מתריס: "אין שירות לתושבי ביתר עילית בגלל הסגר".

"בשל העובדה שהוא הוזמן לתור מראש, הוא נכנס לשירות אצל אחת הפקידות. התהליך היה בעיצומו. תעודת הזהות הישנה הושמדה כמקובל, והאם והפעוטה כבר צולמו עבור התעודה החדשה והדרכון. ואז, בשל דין ודברים עם לקוח אחר תושב ביתר עילית, בעמדה סמוכה, התנערה לפתע המנהלת ממשרדה והחלה לצעוק עליהם: "אתם תושבי ביתר, מה אתם עושים פה? אסור לכם להיות פה! אין שירות לתושבי ביתר".

"כל נסיונותיו של האברך להתחנן על נפשו ולהסביר שמדובר בצורך חיוני וכי הזמין תור מראש – נתקלו בקיר אטום.

המנהלת הורתה לפקידה לבטל את כל הפעולות שנעשו, למרות שזו האחרונה ניסתה לומר שהיא כבר לקראת סיום.

"בני המשפחה גורשו מהמשרד, למרות שאין להם כל תסמינים, אין להם חובה להיות בבידוד, וחמור מכך: הם הוזמנו בתור מראש למרות הסגר. עלות המוניות והשמרטף הושתו על ראשו של האברך לחינם, הטיסה שתוכננה ליום חמישי, תבוטל מן הסתם בלי אפשרות להוצאת דרכון לפעוטה, והמשפחה חזרה לביתר בראש שפוף ובהשפלה חמורה".

ברשות האוכלוסין מסרו בתגובה לפניית העיתון: "ככלל, כל אזור המוגדר כ'אזור מוגבל' על ידי משרד הבריאות לאור התגברות התחלואה, משמעו שתושבי האזור מונחים להישאר בתחומיו. בהמשך לכך, חלה על התושבים הרלוונטיים האחריות לפעול לפי ההנחיות.

"במסגרת הנחיות משרד הבריאות והאמור מעלה, נקבע כי תושבי כל האזורים המוגבלים יוכלו לקבל שירות רק עם הסרת הסגר. הנחיה דומה חלה גם על מי שמחויב בבידוד, ללא קשר לאזור מגוריו. לאור זאת, אין כל הנחיה ייחודית לתושבי ביתר עלית אלא למי שמוגדר כאזור בהסגר.

"במקרה האמור, מדובר בתושב ביתר עילית אשר התקשר לזמן תור, על אף שידע כי הוא מגיע מאזור הנמצא תחת הסגר ולא מצא לנכון לציין זאת. לאחר שנכנס ללשכה, התבררו העובדות והוא התבקש לשוב לקבלת שירות לאחר תום ההסגר. מבדיקה עלו עובדות מעט שונות מהמתואר והרקע לאי מתן השירות נובע אך ורק מהסיבות שפורטו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו