איה סופיה. איסטנבול
איה סופיה. איסטנבולצילום: ISTOCK

"ניצחתי אותך שלמה" – כך אמר הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון כשחנך בשנת 537 את קָתֶדְרָלָה (כנסייה נוצרית המשמשת מושב לבישוף) הגדולה ביותר בעולם, העונה לשם - איה סופיה. פירושו ביוונית "מקדש החכמה הקדושה של האל".

הקָתֶדְרָלָה אמנם עברה לידיים צלבניות במהלך מסע הצלב הרביעי וחזרה לידיים יווניות-אורתודוכסיות, אך כמעט אלף שנים נשארה כמבנה נוצרי.

הכל השתנה ב-1453, עם בוא הסולטאן מהמט השני, המוכר גם כמהמט הכובש, בשל כיבוש הבירה הביזנטית, קונסטנטינופול והפיכתה לאיסטנבול – שהפכה לבירתה של האמפריה העת'מאנית עד נפילתה במאה ה-20.

השבוע שב המבנה ההיסטורי לכותרות לאחר שבית המשפט הטורקי התיר להפוך את המוזיאון ההיסטורי, שהיה סמל החילוניות של טורקיה, ולהפוך אותו למסגד, כפי שביקש מנהיג טורקיה ארדואן.

הסולטאן מהמט הכובש פונה לרֵגֵ'פּ טָאִיפּ אֶרְדוֹאָן - נשיא תורכיה הרואה עצמו כסולטאן ומנהיג אסלאמי אזורי – ואומר לו "עבודה יפה ילדי". כך קריקטורה שהתפרסמה ב-Misvak, מגזין סאטירי שמזוהה עם אֶרְדוֹאָן.

בשנים 1453-1934 היה המבנה למסגד והתמונות והפסיפסים העתיקים כוסו. מֻצְטֶפַא כֶּמָאל אַתַאתוּרכּ, מייסד הרפובליקה התורכית, שניסה להתרחק מהקשר לאמפריה העת'מאנית הפך בשנת 1934 את המבנה למוזיאון. חשף את פסיפסים הנוצרים הקדומים ובמידה מסוימת הביא לסוף המאבק הבין-דתי.
והנה בסוף השבוע האחרון הועברו הסמכויות על הקתדרלה מידי משרד התיירות למשרד לשירותי דת. מואזין כבר נשמע מהמבנה ובעוד עשרה ימים, ייפתח המבנה מחדש, כמסגד.

סוף החילוניות

גם חַסַן בּלֵיבֵּל קריקטוריסט הבית של העיתון הלבנוני 'דיילי סטאר', מתייחס להפיכת איה סופיה למסגד כשרֵגֵ'פּ טָאִיפּ אֶרְדוֹאָן, נשיא תורכיה, הנראה כסולטאן ואיה סופיה ככובעו מחזיק חרב המאיים על 'החילוניות' - עם הרקע האדום יוצר את דגל תורכיה.

החילוניות והמערביות היו הדגל של מייסד הרפובליקה התורכית, מֻצְטֶפַא כֶּמָאל אַתַאתוּרכּ - מדיניותו מוכרת ככֶּמָאליזם. אֶרְדוֹאָן, האיש החזק ביותר בתורכיה מאז עלייתו לכס ראש הממשלה ב-2003 ומ-2014 כנשיא המדינה ממשיך את תהליך "ההתחזקות" של תורכיה כמדינה מוסלמית-דתית.

'בית משפט תורכי מכריז מחדש על איה סופיה כמסגד'

כך הכותרת של עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי בעיתון 'עַרַבִּי21' היוצא בלונדון וממומן ע"י קטר. בקריקטורה מתחבק המוסלמי עם איה סופיה. הכנסייה שהפכה למסגד שהפך למוזיאון ועכשיו חוזר אל חיק האסלאם כמסגד.

בשנת 2023 ימלא רֵגֵ'פּ טָאִיפּ אֶרְדוֹאָן 20 שנים בכס השלטון הן כראש ממשלה, בשנים 2003-2014 וכנשיא משנת 2014. בשנה זו תחגוג תורכיה מאה שנות עצמאות. באופן סמלי אט אט ממשיך אֶרְדוֹאָן למחוק את ההכֶּמָאליזם, הרוח והדרך בהּ קמה תורכיה המודרנית.

הנשיא אֶרְדוֹאָן מחזיר את תורכיה אל הדגש המוסלמי בנוסף לההנהגה האזורית מה שמוביל אותו גם להזכיר מה היעד הבא – שחרור אל-אקצא. כן כן – אותו מבנה שנבנה על חורבות מקדש שלמה, ההוא מהציטוט של הקיסר יוסטיניאנוס, שבנה את איה סופיה.

***

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". בנעט בתוכנית ההשלמות לתואר שלישי במחלקה ללימודי המזרח התיכון בבר אילן.
אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בטוויטר, בפייסבוק או באינסטגרם.