אחרי 17 שנים: ארה"ב הוציאה להורג

לאחר שבשנה שעברה הודיע הממשל האמריקאי על חידוש ההוצאות להורג של אסירי המערכת הפדרלית, הוצא להורג אסיר שהורשע ברצח.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

שעות ספורות לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב אישר להמשיך בעונש ההוצאה להורג של אסירים שנידונו במערכת המשפט הפדרלית, הוצא אסיר מורשע להורג בפעם הראשונה אחרי 17 שנים.

דניאל לואיס לי, שהורשע בהריגת שלושה בני משפחה במדינת ארקנסו בשנת 1996, הוצא להורג הבוקר (שלישי) בעזרת זריקת רעל קטלני.

ההוצאה להורג האחרונה של אסיר שהורשע במערכת המשפט הפדרלית התרחשה בשנת 2003, ומאז היא נעצרה, בעקבות עתירות של ארגוני זכויות אדם ושל אסירים, שטענו כי מדובר בשיטה אכזרית הגורמת לסבל רב ולמוות ביסורים.

שניות לפני שהוצא להורג, נשאל לי מהן מילותיו האחרונות ואמר: "לא עשיתי את זה. עשיתי הרבה טעויות בחיי אבל אני לא רוצח. אתם הורגים אדם חף מפשע". מותו של לי נקבע בשעה 8:07 בבוקר שעון אידיאנה, שם הוצא להורג.

רק מספר שעות לפני כן, בשעה 2:10 לפנות בוקר, החליטו שופטי בית המשפט העליון להצביע בעד חידוש ההוצאות להורג של אסירים שנשפטו במערכת המשפט הפדרלית. 5 שופטים תמכו בהמשך ההוצאות להורג, בעוד 4 התנגדו. ההחלטה להוציא את לי להורג הגיעה למרות שחלק מבני משפחתם של הנרצחים על ידו הביעו התנגדות להוצאתו להורג 24 שנים אחרי שביצע את הרצח.

השופטים קבעו בהחלטתם, "התובעים במקרה הנידון לא הציגו את ההוכחות הדרושות על מנת להצדיק התערבות של הרגע האחרון על ידי בית משפט פדרלי. עצירה של הרגע האחרון כמו שהונפקה הבוקר צריכה להיות החריג הקיצוני ולא הנורמה. הממשלה הציגה עדות מומחה שכל בצקת ריאות מתרחשת רק לאחר שהאסיר נפטר".

היועץ המשפטי לממשלה, וויליאם באר, הודיע ​​בחודש יולי האחרון כי משרד המשפטים יחדש את ההוצאות להורג של חלק מתוך 62 האסירים שנידונו למוות על ידי מערכת המשפט הפדרלית. הוא קבע חמש הוצאות להורג לחודש דצמבר האחרון, אך בית המשפט המחוזי הורה לו לעכב אותן לאחר שתקבלו ערעורים על ההוצאות להורג המתוכננות.