פרופ' איתמר גרוטו: להכין את בתי החולים לחורף

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הגיב בחדשות 12 לביקורת הציבורית נגד המשרד. "לא תמיד אפשר לעלות על מסלול ההדבקה".

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תש"פ

פרופ' איתמר גרוטו: להכין את בתי החולים לחורף-ערוץ 7
איתמר גרוטו
צילום: פלאש 90

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו התראיין ליונית לוי בחדשות 12 וטען כי ניתן למנוע את הסגר אם במערכת הפוליטית יקבלו את ההמלצות שלו ושל אנשי משרד הבריאות.

"בהחלט אפשר למנוע הידרדרות לסגר נוסף", אמר גרוטו. "אם יקבלו את הצעדים שלנו לצמצום התקהלויות ועל ידי הקפדה על מרחק ומסכות. אלה הכלים שיש לנו".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות התייחס לביקורת על המחסור בנתונים: "יש לנו מאגר נתונים מצוין. לא תמיד אפשר לעלות בדיוק על איפה החולה נדבק. יש מקומות שאנחנו יודעים לומר כשזה מקום הדבקה מובהק".

"אנחנו מסתמכים על כמה משתנים לפני הגבלות", המשיך. "הראשון הוא מספר הנדבקים במקומות השונים ברחבי הארץ. השני הוא הידע האפידמיולוגי שלנו ואנחנו מסתכלים על מה שקורה בעולם".

על הביקורת לפיה אנשי משרד הבריאות מטרפדים את מינוי הפרויקטור אמר גרוטו: "משרד הבריאות לא יושב בחוסר מעש. אנחנו לא מטרפדים סמכויות. מרכז השליטה של משרד הבריאות פעיל ומקיים הערכות מצב כל הזמן. אנשי משרד הבריאות בשטח והגדלנו את היכולת לבצע בדיקות".

פרופסור גרוטו טען כי הפתיחה המהירה של המשק הייתה טעות קשה והחזרה לשגרה צריכה הייתה להיעשות בהדרגה: "הייתה ריצה קדימה מהר מדי ואנחנו רואים שבמדינות אחרות זה הולך לאט יותר".

לדברי גרוטו החורף הקרוב צפוי להיות עמוס במיוחד בחדרי המיון כשלקורונה תצטרף השפעת העונתית. "אנחנו משקיעים בזה המון. הכי פחות דחוף הוא בדיקות. הכי חשוב זה להיערך לעומס בבתי החולים", הוא מסביר. "יש לנו הרבה יותר מכשירים, יותר מיטות אבל אנחנו צריכים עוד להשלים את זה. להדריך סטודנטים לרפואה שייכנסו לתוך המערכה זו משימה מורכבת".